Bp Kaszak: oby już nigdy naród polski nie popadł w niewolę

  Bp Kaszak: oby już nigdy naród polski nie popadł w niewolę

  KJK, PS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  - Czy autorzy afer, o których tak często słyszymy w mediach, nie przypominają tych naszych rodaków, którzy w przeszłości troszczyli się wyłącznie o własny tobołek, a nie o Ojczyznę? - pytał retorycznie bp Grzegorz Kaszak w czasie uroczystości pod mogiłą legionistów z 1914 r. poległych w Bitwie Pod Krzywopłotami. 15 listopada cmentarz, gdzie mogiła się znajduje, zapełnił się ludźmi, którzy przybyli oddać im cześć.
  - Oby już nigdy naród polski nie popadł w niewolę, ale sam mógł decydować o swoim bycie. Bo chyba nie ma na świecie innego narodu, który tak często był zakuwany w kajdany niewoli - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie Mszy św. polowej pod pomnikiem i mogiłą poległych w Bitwie Pod Krzywopłotami, jaka została rozegrana 17 i 18 listopada 1914 roku. Pomnik ma kształt dużego krzyża i znajduje się na cmentarzu w Bydlinie.

  Pomnik poległych legionistów otoczyły szczelnie poczty sztandarowe szkół, kombatantów i zakładów pracy. Kompanię reprezentacyjną wystawiło Wojsko Polskie. Młodzież wystawiła wartę w strojach z epoki. Obecny był przedstawiciel Prezydenta RP, przedstawiciele władz województwa i gmin z regionu. Uroczystość zakończył Apel Poległych i salwa honorowa.

  Bitwa pod Krzywopłotami stoczona została na bagnach między Bydlinem a Załężem w dniach 17 i 18 listopada 1914 między polskimi legionistami a wojskami rosyjskimi. Brało w niej udział około 1300 żołnierzy (w tym 440 żołnierzy polskich). Zginęło 46 legionistów, a 131 zostało rannych. Pomimo wielkich wysiłków Polaków nie udało się im przełamać linii frontu. Jednak dzięki ich poświęceniu ofensywa rosyjska została zatrzymana. Poległych w bitwie pochowano na miejscowym cmentarzu w Bydlinie we wspólnej mogile.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama