Emerytura za mieszkanie

Emerytura za mieszkanie

Beata Sypuła

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Emerytura za mieszkanie
1/2
przejdź do galerii

©Fot. ARC

Rozwiązanie, znane w wielu państwach świata, może być jedynym ratunkiem dla nas, w obliczu czekającej nas emerytalnej nędzy. Dzięki tzw. odwróconej hipotece można na mieszkaniu zarobić na lepszą starość. Dzięki tzw. odwróconej hipotece można zarobić na lepszą starość

Sposób jest prosty: to nie ty co miesiąc wpłacasz ratę za mieszkanie - ale na odwrót, to bank lub fundusz hipoteczny wypłaca ci kilkaset złotych miesięcznego świadczenia.
Jeden warunek: że przekażesz mu należące do ciebie mieszkanie. Po wypłacie całej umówionej kwoty, nowy właściciel przejmie lokum. Tak działa tzw. odwrócona hipoteka. Pojawiła się w Anglii w latach 30. ubiegłego stulecia, spopularyzowała się w Europie i trafiła do USA w latach 80. Rozwiązanie jest znane również w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii jako sposób na "wygodną starość". Na razie oferuje ją u nas tylko Fundusz Hipoteczny Dom.

- Hipoteka odwrócona to dożywotnia renta hipoteczna, gwarancja posiadania mieszkania lub domu przez seniora, świadczenie wolne od podatku dochodowego - wylicza Robert Majkowski, prezes FH Dom.
Także banki w Polsce już przymierzają się do nowej usługi na naszym rynku. Nad projektem pracuje m.in. BRE. Impulsem stała się ustawa o prawie lokatorów spółdzielni do nabycia swojego mieszkania za cząstkę wartości. Z badania przeprowadzonego kilkanaście miesięcy temu przez Związek Banków Polskich wynika, że wśród 8 proc. klientów zainteresowanie odwróconym kredytem hipotecznym jest duże lub nawet bardzo duże. Ilu może być potencjalnych chętnych na takie rozwiązanie teraz, gdy rząd kreśli wizję głodowej emerytury?

- Z naszych badań wynika, że 43 proc. osób w wieku do lat 29 uznało, że jest to produkt, który może zdobyć dużą popularność. W grupie respondentów powyżej 64. roku życia odsetek ten wyniósł zaledwie 11 proc. W tej grupie rośnie natomiast poczucie, że mieszkanie powinno zostać pozostawione spadkobiercom - mówi dr Piotr Białowolski, ekspert Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (1)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo