Mac-taryfy

Marcin Zasada

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Biada nam, albowiem największy z gigantów światowego rynku fast food, który swoimi hamburgerami utuczył pół Ameryki, zamierza otworzyć kolejnych tysiąc restauracji na całym świecie.
Niedługo na sam widok złotych arkad w mac-szyldzie, nasze ślinianki zmienią się w gejzery autoperswazji. Bez codziennej dawki cholesterolu przestaniemy myśleć i pamiętać. Cała nadzieja wśród sejmowych genetycznych patriotów broniących na przykład barów mlecznych. Może któryś z nich postawi tamę na tej niegodziwej ekspansji.

W naszym kraju wszystko jest bowiem możliwe. Np. to, że w Katowicach urzędnicy zadecydowali właśnie, że po mieście będzie jeździć kolejnych sto taksówek.
Urząd Miasta wyda sto nowych licencji, oczywiście wbrew woli obecnych taksówkarzy, którzy boją się konkurencji. Tak oto w Polsce walczy się z oligopolem, który stworzono wbrew wolnorynkowym przemianom, i który dziś jest przedmiotem kuriozalnych sporów społecznych.

Sejm od lat nie potrafi znowelizować ustawy o transporcie drogowym, która wycięłaby wreszcie całą tę bzdurną reglamentację koncesji, licencji i innych uprawnień niezbędnych, żeby przykleić sobie napis taxi na samochodzie. Rozumiem, że taksówkarskie lobby nie wyleczyło się z tęsknoty za czasami, w których "taryfiarze" byli paniskami na tej samej zasadzie, co ekspedientki w sklepach mięsnych. A skoro dziś blokują (taksówkarze, nie ekspedientki) dostęp do swojej profesji innym, to znaczy, że bardzo słabo cenią jakość własnych usług. A może nie ma się czego bać? Może będzie tak, że nawet tysiąc nowych barów z fast foodem nie wytnie z rynku restauracji z prawdziwą kuchnią. I może tańsze mac-taryfy nie odciągną wiernych klientów od wytrawnych taksówek prowadzonych przez doświadczonych, dystyngowanych kierowców.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo