W Katowicach powstaje supernowoczesna biblioteka

  W Katowicach powstaje supernowoczesna biblioteka

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza w kraju biblioteka samoobsługowa powstaje w centrum Katowic. Książki będzie można wypożyczać bez pomocy bibliotekarza. I tak samo zwrócić.
  - Wystarczy, że po przeczytaniu wrzucimy je do bibliotecznego bankomatu i taśmą odjadą do magazynu - tłumaczył w poniedziałek prof. Dariusz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego, kierownik projektu budowy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

  To będzie najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. Budowa centrum usytuowanego na terenach pomiędzy Uniwersytetem Śląskim i Akademią Ekonomiczną będzie kosztowała 80 mln zł, z czego 53 mln zł daje Unia Europejska.


  - Sześć lat temu miały powstać dwie biblioteki, ale udało się dojść do porozumienia i po raz pierwszy dwie uczelnie w kraju założyły konsorcjum, żeby wybudować wspólnie jeden gmach. Jest to jeden z tych projektów, który łączy potrzeby dużych uczelni i na dodatek już ruszył z kopyta. Nie ma drugiego takiego przykładu w kraju. Gdyby nie pieniądze unijne, czekalibyśmy na taką inwestycję przez kolejne kilkadziesiąt lat - ocenia Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

  - Bez sensownej bazy nie ma dobrego projektu edukacyjnego. Najważniejsze, żebyśmy mogli uczyć na miarę naszych czasów, a nie późnego Gomułki - mówił prof. Jan Pyka, rektor Akademii Ekonomicznej. Obiekt zostanie oddany do użytku w 2012 roku. Na 13 tysiącach metrów kwadratowych zmieści się 1,8 mln woluminów. Dostęp do zbiorów będą mieli wszyscy: studenci, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy regionu. - Zależało nam na tym, aby dostęp był jak najłatwiejszy, a było się na kim wzorować. W tym celu odwiedziliśmy Bibliotekę Mitterranda we Francji - tłumaczył prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

  Śląski gmach będzie jedyną w kraju biblioteką w pełni skomputeryzowaną i samoobsługową, co oznacza, że po wejściu na teren obiektu kontakt z bibliotekarzem będzie zarezerwowany tylko dla tych, którzy wyrażą takie życzenie. Książki zostaną zabezpieczone przed kradzieżą za pomocą specjalnie wbudowanego w nie miniurzą-dzenia elektronicznego. Uczelnie kupią również system antykradzieżowy.

  - Będzie można wejść do biblioteki i wybrać sobie książkę z półki. Dopiero przy drzwiach wypożyczający natknie się na urządzenie, które sprawdzi tytuł, zapisze go na karcie bibliotecznej, zdezaktywuje zabezpieczenie i wypuści wypożyczającego książkę na zewnątrz - tłumaczy prof. Pawelec. Bankomat przyjmujący zwroty będzie czynny przez całą dobę. W centrum będzie pracowało 110 osób.


  To już trzy lata od konkursu  Konkurs na koncepcję nowego centrum stolicy aglomeracji został rozstrzygnięty jesienią 2006 roku. Wpłynęło 11 prac. Wygrało Konior Studio, katowicka pracownia Tomasza Koniora. Największa zmiana, zaproponowana przez architekta to zmiana charakteru al. Korfantego, która ma stać się miejskim bulwarem. Przy Rynku miał powstać nowy gmach urzędu i teatr muzyczny. Czy powstaną, nie wiadomo.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo