W Raciborzu wydali miliony, ale nie będą operować

  W Raciborzu wydali miliony, ale nie będą operować

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Supernowoczesny blok operacyjny w raciborskim szpitalu jest już gotowy. Jego budowa kosztowała prawie 26 milionów złotych.
  Odbyło się oficjalne odebranie robót, zaproszono gości, przecięto wstęgę. Jednak nikt nie skakał z radości, bo chirurdzy nie szybko będą operować w nowych salach. Zanim trafią tu pacjenci, kolorowe ściany zdążą się zakurzyć, bo nie ma pieniędzy na wyposażenie. Szpital do dnia dzisiejszego funkcjonuje w warunkach prowizorycznych

  - Na sprzęt medyczny potrzebujemy kolejnych dziesięciu, dwunastu milionów złotych.
  Dopóki nie dostaniemy pieniędzy, wszystkie operacje będą wykonywane w małych salach rozrzuconych po całym szpitalu, który do dziś funkcjonuje w dość prowizorycznych warunkach - mówi Zbigniew Wierciński, zastępca dyrektora Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu.

  Adaptowane na potrzeby skomplikowanych zabiegów pomieszczenia zostały dopuszczone do użytku przed laty tylko warunkowo.

  - Pięć lat temu odbyła się wielka przeprowadzka całego starego szpitala z ulicy Bema do nowego budynku przy ulicy Gamowskiej. Decyzja o przenosinach zapadła, mimo że budynek nie był wykończony. Brakowało m.in. bloku operacyjnego - wspomina Wierciński.

  Stare sale, w których wykonuje się operacje, spełniają wymogi sanitarne, jednak daleko im do tych, które znajdują się w nowym bloku. Do pomalowanych na seledynowo, niebiesko, różowo i piaskowo pomieszczeń prowadzą stalowe, chromowane drzwi, które otwierają się automatycznie. W salach utrzymywane jest podwyższone ciśnienie, po to, żeby żadne bakterie nie dostawały się tu z zewnątrz. Pod sufitem podwieszone są nowoczesne lampy diodowe, które nie emitują ciepła - co ma znaczenie podczas długich operacji i tzw. kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, do których w przyszłości będzie podłączany cały sprzęt. Wszystko wygląda kosmicznie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama