Internetowy spis trucicieli

  Internetowy spis trucicieli

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy na pewno dobrze wybrałeś jego lokalizację? A może zwyczajnie jesteś ciekaw, co wylatuje z kominów stojącej dwie ulice dalej elektrociepłowni?
  Teraz możesz to sprawdzić na unijnej mapie zanieczyszczeń. Atlas, powstały za sprawą Komisji Europejskiej i unijnej Agencji ds. Środowiska, można znaleźć TUTAJ

  Zaglądający tam internauci na "dzień dobry" lądują na mapie Europy. Przejrzyste menu umożliwia jednak szybkie zejście na poziom regionu, a nawet poszczególnych miast czy ulic.
  Legenda obejmuje dziewięć kategorii zakładów przemysłowych, zaś opis, dołączony do każdego widocznego na mapie zakładu, zawiera szczegółową informację o profilu jego działalności oraz ilości emitowanych do środowiska substancji. 350 przedsiębiorstw z regionu znalazło się w europejskim atlasie zanieczyszczeń

  W ten sposób bez problemów można dowiedzieć się, że elektrownia Rybnik wypuszcza rocznie do powietrza ponad 8,4 mln ton dwutlenku węgla, zaś kopalnia Bielszowice 15 tysięcy ton metanu. Jak przyznaje Wanda Jarosz z katowickiego Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych taki sposób informowania mieszkańców o stanie środowiska naturalnego to w polskich realiach nowość. Atlas nie jest wprawdzie tak precyzyjny jak naukowe opracowania, lecz ma nad nimi jedną przewagę: może z niego skorzystać każdy internauta, a wiedza taka może się przydać chociażby przy szukaniu działki pod inwestycję.

  - Dziś klienci są coraz bardziej wyedukowani i wymagający. Skoro są w stanie przyjechać na budowę z inspektorem i drobiazgowo sprawdzać, czy inwestycja prowadzona jest zgodnie z projektem, to pewnie będą też chcieli sprawdzić, w jakim sąsiedztwie powstanie ich przyszły dom - komentuje Monika Ślezioń- ska z katowickiej firmy deweloperskiej MK Inwestycje. Dodaje jednak, że aby atlas spełniał funkcję "poradnika" dla przyszłych inwestorów, nie wystarczy zamieścić w nim tylko danych o wielkości emitowanych zanieczyszczeń.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama