Słupsk: Czyj jest bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia?

  Słupsk: Czyj jest bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia?

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia wpisał się już na stałe w krajobraz Słupska. Jego miniatury rozdawane są gościom podczas oficjalnych uroczystości, a jego kopia spoczywa w oszklonej gablocie w ratuszowym korytarzu.
  Oryginał do niedawna można było oglądać w muzeum w Stralsundzie w Niemczech. Władze Słupska, jak i Muzeum Pomorza Środkowego od kilku lat starały się go odzyskać, jednak bez skutku. Udało się to szczecińskim muzealnikom. Liczące ponad pięć tysięcy lat bursztynowe cacko ponad tydzień temu trafiło do Szczecina, bo tamtejsze muzeum uważa, że figurka nie ma nic wspólnego ze Słupskiem. Tymczasem tego cennego "niedźwiadka" odnaleziono w okolicach Słupska w 1887 roku. W obawie przed działaniami wojennymi wywieziono go do Szczecina, a następnie do Stralsundu. Mimo tych faktów muzeum w Szczecinie nie zamierza figurki oddać.

  - Niedźwiadek do 1945 roku był w muzeum w Szczecinie, potem w wojennej zawierusze zaginął, by odnaleźć się w Stralsundzie - mówi kierownik działu archeologicznego szczecińskiego muzeum Krzysztof Kowalski.


  Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Mieczysław Jaroszewicz przyznaje, że niedźwiadek faktycznie był w szczecińskim muzeum, ale...
  - Nastąpiło to dopiero po 1920 roku. Będę się starał o wypożyczenie go nawet na stałe, aby pokazać go w Słupsku - zapowiada Jaroszewicz.

  Według uczonych, którzy badali znalezisko, figurka niedźwiadka była amuletem łowcy niedźwiedzi, a rok jej powstania szacuje się na lata od 1700 roku p.n.e. do 650 roku p.n.e.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SŁUPCIO

   WWW.SLUPCIO.SLUPSK.EDU.PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Słupski miś od 26 lutego 2013 roku ma imię...

   Poznaj Najsłynniejszego Bursztynowego Niedźwiadka Szczęścia na: http://www.slupcio.slupsk.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo