Będzin: Barierki ograniczą wędrówki po ulicy

  Będzin: Barierki ograniczą wędrówki po ulicy

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koniec z przebieganiem przez ulicę w rejonie skrzyżowania ulic Małobądzkiej i Piłsudskiego w centrum miasta, obok stadionu. Na przystankach tramwajowych pojawiły się barierki.
  Ma to być sposób na zmuszenie pieszych do korzystania z przejść podziemnych. A remont przejść skończył się kilka dni temu.

  Przystanki tramwajowe i autobusowe są w zasadzie tuż obok siebie, ale by przejść z jednego na drugi, trzeba skorzystać z przejścia podziemnego. Jeszcze do niedawna wystarczyło, że podjechał tramwaj albo autobus, a piesi przecinali ulicę nie zwracając uwagi na to, że robią to w miejscu niedozwolonym. Zatrzymani przez policję, tłumaczyli, że boją się chodzić podziemnym przejściem. W ciągu godziny dziesiątki osób łamały tu przepisy i narażały życie.

  - Faktycznie, zdarzało mi się w ten sposób skracać sobie drogę - przyznaje pani Monika Nowak, mieszkanka osiedla Syberka. - Przejścia były brudne i ciemne, po deszczu zalane, no a na schodach można było sobie połamać nogi, bo były w kawałkach. Teraz na szczęście to się zmieniło. Będzie to trochę uciążliwe, ale myślę, że ludzie się przyzwyczają - mówi będzinianka.

  Policja jest zadowolona z takiego rozwiązania. Drogówka często tu zaglądała.
  - Zdarzały się takie sytuacje, że ludzie przechodzili przez drogę nawet, gdy widzieli jadący policyjny radiowóz. Mamy nadzieję, że teraz będzie bezpieczniej, a ludzie w końcu zaczną przestrzegać przepisów - mówi Mariusz Węglarski z będzińskiej drogówki.

  Zdaniem Józefa Kupajskiego, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, barierki, które celowo zamontowano przy okazji ostatniego remontu zdają egzamin. - Kiedy przyjechaliśmy na odbiór, byliśmy świadkami ile osób korzystało z wyremontowanego przejścia. Takiej liczby to chyba jeszcze nikt nie widział - mówi dyrektor. - Rozebraliśmy tu wszystkie schody, są teraz całkiem nowe. Nowe są także posadzki betonowe w całym przejściu i co najważniejsze, można tu już spokojnie przechodzić suchą stopą - dodaje dyrektor.
  Remont wykonał powiat przy współudziale finansowym Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (1,8 mln zł) oraz miasta (900 tys. zł). Wartość całkowita to 3,9 mln zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  precz niepełnosprawni o kulach

  niepełnosprawna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Szanowni Państwo! Jestem osobą niepełnosprawną, poruszam się o kulach. Moja niepełnosprawność wynika z choroby stawów - każdy dzień i każda chwila to dla mnie zmaganie się z bólem.
  Co jakiś czas...rozwiń całość

  Szanowni Państwo! Jestem osobą niepełnosprawną, poruszam się o kulach. Moja niepełnosprawność wynika z choroby stawów - każdy dzień i każda chwila to dla mnie zmaganie się z bólem.
  Co jakiś czas muszę się stawiać na wyznaczone wizyty lekarskie. Dojeżdżam do Szpitala Górniczego komunikacją miejską i zawsze ta podróż stanowi dla mnie drogę przez mękę. Tam, gdzie "zafundowano" barierkinie wszędzie są jednocześnie zjazdy dla wózków, a nawet jeśli są muszę dziesiąciokrotnie nadkładać drogi, a każdy krok to dla mnie dodatkowy ból. Gdyby zorganizowano przyzwoite przejście dla pieszych "górą", miałabym czasem szansę zdążyć na tramwaj lub przejść w miarę szybko na przystanek autobusowy. Teraz jestem bez szans.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękne i nieużyteczne przejście podziemne

  Ojciec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dla niewtajemniczonych dodam, że chodzi o nieuniwersalny zjazd dla wózków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękne i nieużyteczne przejście podziemne

  Ojciec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Zrobili piękne przejście podziemne. Pokażcie mi tylko tego idiotę projektanta, który wrysował tam te ceowniki pod wózki. Żeby przedostać się na drugą stronę muszę znieść wózek z dzieckiem na dół,...rozwiń całość

  Zrobili piękne przejście podziemne. Pokażcie mi tylko tego idiotę projektanta, który wrysował tam te ceowniki pod wózki. Żeby przedostać się na drugą stronę muszę znieść wózek z dzieckiem na dół, przejechać się pięknym przejściem i wnieść wózek na górę. No rewelacja...
  Jest alternatywa - mogę kupić nowy wózek.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo