Była marchewka, teraz jest kij

Była marchewka, teraz jest kij

Justyna Przybytek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Samorządy chętnie dotują swoje flagowe kluby piłkarskie. Taka inwestycja, jeśli jest realizowana z głową, to całkiem niezła kampania promocyjna.
W Katowicach rozumu brakło. Teraz władze miasta regularnie ucinają temat finansowania GKS Katowice. - Klub bez kasy, jest na własne życzenie - mówią w Urzędzie Miasta w Katowicach i o nieudolność oskarżają działaczy Stowarzyszenia Sympatyków klubu GKS-u Katowice. W tym roku drużyna z Bukowej nie dostanie już od miasta ani złotówki, na przyszły rok mówi się co najwyżej o dotacji w wysokości ok. 500 tys.
zł. To kropla w morzu potrzeb. Finansowo GieKSa jest w fazie agonalnej. O zaległe należności dopomina się Urząd Skarbowy, ZUS i byli piłkarze, a o konta klubu rozpytują już komornicy, to oznacza, że GKS może nie dostać licencji na grę w pierwszej lidze.

- Jestem otwarty na pomoc, warunkiem jednak jest pozyskanie sponsora strategicznego - deklarował Piotr Uszok podczas internetowego czatu z mieszkańcami.

Podobnej stanowczości prezydentowi brakowało przez większą część roku i lekką ręką dotował GieKSę.
W sumie od lutego 2009 klub dostał z gminnej kasy 705 tys. zł, swoje dołożyła też jednostka magistratowi podległa - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które w zamian za reklamę przekazało klubowi prawie 1.3 mln zł. Pieniądze poszły na długi i zaległe pensje.

Miasto dokłada się też do modernizacji stadionu z Bukowej. Za nowe oświetlenie zapłaciło 3.5 mln zł, do tego jeszcze podgrzewana płyta boiska głównego oraz dwa boiska treningowe. Wartość tej inwestycji to ok. 6 mln zł.

Prezydenckie rozpieszczanie skończyło się w czerwcu bieżącego roku. Dlaczego? Bo w zamian za dotację z MPGK kibice GieKSy mieli zostać wyedukowani, że miejskich murów bazgrać nie wolno, a klub miał ze swojego budżetu opłacić odnowienie tych miejskich elewacji, na których bazgroły już się znalazły. O takim zobowiązaniu głośno było tylko w dniu, gdy je podejmowano.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo