W Gliwicach będzie śmieciowe pogotowie

  W Gliwicach będzie śmieciowe pogotowie

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy od nowego roku Gliwice staną się najczystszym miastem w województwie? Być może, ale zależeć to będzie również od samych mieszkańców.
  Magistrat zmienia sposób współpracy z firmami odpowiedzialnymi za sprzątanie, dzięki czemu znajdą się one pod większą kontrolą. Na każdym z wolnostojących pojemników na odpady znajdzie się numer telefonu do firmy, która dostaje pieniądze za to, aby je regularnie opróżniać. Zgłoszenia, także od mieszkańców, będą przyjmowane całą dobę, również w dni wolne od pracy.

  Do tej pory za wyrzucanie śmieci z koszy 200-tysięcznego miasta odpowiadały dwie firmy.
  Teraz zostało podzielone na pięć części. Na obsługę czterech z nich już wyłoniono wykonawców. Do końca roku będzie wiadomo, kto zadba o czystość najbardziej newralgicznego punktu, czyli śródmieścia.

  - Dotychczasowy system nie sprawdził się, czego dowodem były liczne skargi gliwiczan. Wyłonione w przetargu firmy mają kupić pojemniki na śmieci i zadbać o podanie na nich swojego numeru telefonu. W umowach mają zapisane, że na sygnał mają reagować tak szybko, jak jest to możliwe. W przypadku zniszczenia lub kradzieży kosza, muszą też postawić nowy w czasie 48 godzin - mówi Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miasta.

  Podział miasta na rejony wprowadzono w Gliwicach podczas ubiegłorocznej akcji "Zima". I choć ta nie była zbyt uciążliwa, urzędnicy uznali, że system się sprawdza. - Do tej pory pojemniki stojące np. na obrzeżach miasta były opróżniane trzy razy na tydzień. Teraz taki obowiązek spadnie na firmy codziennie. Nie wykpią się więc, że jest brudno, bo właśnie przypada dzień bez sprzątania - dodaje Katarzyna Gamrot, także pracownik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych .

  Nowe firmy będą też musiały zadbać o czystość w odległości pięciu metrów od koszy oraz 15 od przystanków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama