Elektrośmieci oddaj do sklepu

  Elektrośmieci oddaj do sklepu

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nawet pięćset złotych może nas kosztować wyrzucenie na przydomowy śmietnik starego telewizora czy lodówki.
  Od dziś wchodzi w życie znowelizowane, rządowe rozporządzenie dające pracownikom Inspekcji Ochrony Środowiska prawo do nakładania grzywien i występowania do sądu o ukaranie osób ignorujących przepisy o pozbywaniu się elektrośmieci.

  Zgodnie z obowiązującą od trzech lat ustawą zużyty sprzęt AGD i RTV powinien być przekazywany do licencjonowanych punktów ich zbiórki (listę można znaleźć na stronie internetowej www.katowice.pios.gov.pl, w zakładce "działalność inspekcyjna").


  - Podczas zakupu nowego sprzętu klient ma również prawo do oddania starego urządzenia tego samego typu. Sklep nie ma prawa pobierać za to żadnych opłat. Takie praktyki są karalne, gdyż koszt recyklingu jest już naliczony w cenie zakupu sprzętu. Wiele osób nie wie jednak o przysługujących im prawach - podkreśla Artur Wojtanek z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak dodaje w sklepie (podobnie jak w urzędzie gminy) powinniśmy także uzyskać informację o najbliższym punkcie zbiórki elektrozłomu. Za dostarczenie starego sprzętu na miejsce odpowiada jego dotychczasowy właściciel - wrzucenie np. starego telewizora do zwyczajnego śmietnika może kosztować od 50 do 500 złotych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama