Cisiec: Gaździny świętowały hołdymas

  Cisiec: Gaździny świętowały hołdymas

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich w Ciścu Dużym były głównymi organizatorkami 15. Hołdymasu Gazdowskiego gminy Węgierska Górka, czyli uroczystego zakończenia przez rolników udanych zbiorów na polach.
  Na imprezie, która w sobotę odbywała się w miejscowym Zespole Szkół zjawiło się blisko 300 osób. Tego dnia jubileusz 60-lecia istnienia obchodziły również członkinie KGW z Ciśca Dużego.

  - Nasze koło jest najstarsze na całej Żywiecczyźnie - podkreślała z dumą Anna Tetłak, jego przewodnicząca. Dodała, że dawniej też odbywały się hołdymasy, ale były skromne. - Kilkunastu gospodarzy spotykało się u kogoś w domu, piekło się ciasto, przyrządzało co do jedzenia i piło się swojskie wino - wspomina góralka.

  Teraz imprezy te mają zupełnie inny charakter. Zaprasza się na nie wszystkie osoby działające w kołach na terenie całej gminy, twórców ludowych i lokalne władze. - Gospodynie są strażniczkami dziedzictwa kulturowego, tradycyjnych potraw, strojów i muzyki regionalnej - mówi Danuta Kożusznik, prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama