Kontrowersje wokół trasy S1 w Miedźnej

  Kontrowersje wokół trasy S1 w Miedźnej

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Konsultacje, dotyczące przebiegu trasy ekspresowej S1, która docelowo ma łączyć lotnisko w Pyrzowicach z granicą czeską w Cieszynie-Boguszowicach, zaplanowano dzisiaj w Liceum Ogólnokształcącym w Gilowicach (początek o godz. 17).
  Powodem spotkania są kontrowersje co do przebiegu trasy. Chodzi o planowany dopiero odcinek między węzłem Kosztowy II w Mysłowicach i węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej.

  Są dwa warianty tej trasy. Samorządowcy za optymalny uznali wariant VI - ekspresówka miałaby biec na granicy Miedźnej i Bojszów, przez las, nie zagrażając w żaden sposób obozowi Auschwitz-Birkenau, czego obawiano się przy poprzedniej wersji. Ale ekolodzy stwierdzili, że poprowadzenie drogi w ten sposób może zaszkodzić ślepowronom, gniazdującym w okolicach Brzeszcz i Dankowic i generalnie jest w kolizji programem Natura 2000.

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczęła więc lansować wariant V trasy, który z kolei wzbudza niepokój mieszkańców gminy Miedźna. Według niego bowiem przebieg drogi przez gminę wymagałoby wyburzenia domów, a nawet... likwidacji cmentarza we Frydku. Obecnie GDKiA stara się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach drogi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama