Ważne
  80 złotych więcej dla najmniej zarabiających

  80 złotych więcej dla najmniej zarabiających

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zaledwie o niecałe 80 zł wzrośnie w przyszłym roku pensja minimalna. Wyniesie 1204 zł brutto, a nie jak chcą związki zawodowe - 1500 zł. To już prawie pewne.
  Choć Komisja Trójstronna (w której zasiadają przedstawiciele rządu, pracowników i pracodawców) ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do 15 lipca, to jednak nie ma szans na porozumienie. Rządowa propozycja będzie jedyną i obowiązującą. Na takie wynagrodzenie minimalne w wysokości 1204 zł nie godzą się związki zawodowe. - Rządowa propozycja minimalnego wynagrodzenia łamie porozumienie z NSZZ "S" - grzmi Janusz Śniadek, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność".

  Wylicza on, że spowoduje to obniżenie płacy minimalnej w stosunku do średniej krajowej z 42 proc. do 38 proc. Intencją związkowców jest m.in. zwiększenie różnic między wynagrodzeniem minimalnym, a np. zasiłkiem dla bezrobotnych czy rentą.

  Natomiast Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" zwraca uwagę, że w Polsce wciąż wysoki jest tzw. klin podatkowy, czyli koszty pracodawcy ponoszone przy zatrudnianiu pracownika. Od każdego 1 tys. zł musi on państwu - w formie składek i podatków - oddać kolejne 800 zł. Z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę jest powiązana wysokość innych wskaźników, np. diety, świadczeń i dodatków wypłacanych z kasy państwa.

  Obecnie pensja minimalna wynosi 1126 zł brutto. Do kieszeni pracownika trafia co miesiąc około 800 zł. Zatrudnianie za minimalne wynagrodzenie jest powszechne zwłaszcza w handlu i gastronomii. Przynajmniej formalnie wielu pracodawców daje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Od tak niskiej pensji liczy się wszystko - wypłata podczas urlopu i chorobowego, a także wysokość emerytury. Z tych powodów ustawowo przymusza się pracodawców, by zechcieli podnosić płacę. Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2009 r. wyniosłoby 1204 zł. Uwzględnia ustawowe gwarancje wzrostu i jest wyższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku bieżącym o 78 zł.

  Dostajemy więcej niż sąsiedzi Pod kątem płacy minimalnej - w przeliczeniu ok. 311 euro - wyprzedzamy naszych sąsiadów. W Czechach wynosi ona 303 euro, na Słowacji 241 euro, na Litwie 203 euro, a na Ukrainie 68 euro. Dla porównania w Luksemburgu wynosi ona 1570 euro, w Irlandii 1499 euro, a w Wielkiej Brytanii 1381 euro. Najniższa płaca minimalna obowiązuje w Mołdawii - 46 euro i Czarnogórze - 55 euro. Ustalanie płacy minimalnej na szczytach władzy w Polsce obowiązuje już od 1956 r. Po licznych zmianach ustaw obecnie reguły gry są jasne. Jeśli Komisja Trójstronna nie osiągnie porozumienia, Rada Ministrów wyda w tej sprawie rozporządzenie. W 15 krajach OECD wysokość płacy minimalnej ogłaszają rządy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama