Bractwo Kurkowe na Jasnej Górze

  Bractwo Kurkowe na Jasnej Górze

  Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bractwo Kurkowe z Krakowa pielgrzymowało na Jasną Górę. Inicjatorem pielgrzymki był Król Bractwa Czesław Dźwigaj.
  - Spotkania te są przede wszystkim podziękowaniem za przebyty rok czasu, za obranie nowego króla, za to, że braci nam przybywa - podkreślał król.

  W Kaplicy Cudownego Obrazu poświęcono szablę marszałka Bractwa i złożono wotywny medal na ołtarzu Matki Bożej. Bractwa Kurkowe to wielowiekowe i bogate w tradycje organizacje strzeleckie. Powstały w średniowieczu wraz z rozwojem miast z przedstawicieli cechów rzemieślniczych i kupieckich, a ich podstawowym zadaniem było zapewnienie obrony miast.

  Dla podniesienia sprawności bojowej mieszczan organizowano corocznie zawody strzeleckie. Strzelano z kusz bądź też z rusznic. Celem był drewniany lub blaszany ptak. Najlepszy strzelec zostawał Królem Kurkowym na najbliższy rok. Bractwo Kurkowe jest rówieśnikiem miasta Krakowa, któremu Akt Lokacji wystawił 5 czerwca 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy. Obecnie do Bractwa należy blisko 200 osób. Członkiem honorowym jest Jan Paweł II.
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama