Byli prezydenci Bielska-Białej uniewinnieni

  Byli prezydenci Bielska-Białej uniewinnieni

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej zapadł w poniedziałek wyrok w sprawie byłego prezydenta miasta Bogdana Traczyka i jego zastępcy Jerzego Krawczyka.
  Byli oskarżeni o niedopełnienie obowiązku działania w interesie gminy i zawarcie w 1999 r. niekorzystnej dla niej umowy z inwestorem zagranicznym dotyczącej sprzedaży akcji spółki wodociągowej Aqua.
  Zostali uniewinnieni, a Skarb Państwa zwróci im po 3,5 tysiąca złotych. To koszty poniesione na obronę.
  Sprawa ciągnęła się od 2003 r. Pierwszy wyrok uniewinniający zapadł w Sądzie Rejonowym. Sąd Okręgowy zwrócił ją jednak do ponownego rozpatrzenia, którego finałem był poniedziałkowy wyrok.

  Jak wynika z uzasadnienia, czas działał na korzyść oskarżonych.
  - Pierwszy biegły, który analizował umowę, ale w realiach roku 1999, uznał ją za niekorzystną dla gminy, a szkodę za oczywistą. Umowa zawarta jednak została na ponad 10 lat i należało ocenić jej skutki w tym okresie, ocenić efekty faktycznego jej wykonania. Taką analizę sąd zlecił biegłemu z Akademii Ekonomicznej w Krakowie- mówił wczoraj prowadzący sprawę sędzia Jarosław Sablik.

  Biegły wykazał, że w ostatecznym rozrachunku umowa nie tylko nie spowodowała strat, ale wręcz przyniosła miastu określone korzyści majątkowe. Tymczasem akt oskarżenia zarzuca byłym ojcom miasta, że tylko w roku 2000 nienależnie wypłacona Anglikom dywidenda wynikająca z felernej rzekomo umowy pozbawiła budżet gminy ponad 5 mln zł.

  - Będziemy się prawdopodobnie odwoływać od tego wyroku - powiedział nam prokurator Piotr Borgieł .

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama