Ważne
  Zabrzan czeka drakońska podwyżka ceny wody

  Zabrzan czeka drakońska podwyżka ceny wody

  Maria Olecha, AW, OW, JOL, KAG

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To już pewne. Od 1 stycznia 2010 roku zabrzanie zapłacą więcej za wodę i ścieki.
  W nowym roku metr sześcienny będzie kosztować 9,95 zł, czyli blisko 80 groszy więcej niż obecnie. Podwyżki czekają też chorzowian i tarnogórzan. To pierwsza od lat tak drakońska podwyżka wody w Zabrzu. Przedstawiciele wodociągów i władze miasta tłumaczą, że to efekt prowadzonej w mieście (z unijnym wsparciem finansowym) wymiany i modernizacji kanalizacji. 14,30 zł płacą za wodę i ścieki w Mikołowie. To jedna z najwyższych stawek w regionie


  - Dyrektywa unijna jest bardzo jasna: za ścieki płaci ten, kto zanieczyszcza. Dlatego właśnie drożeją głównie ścieki, a nie sama woda. Cena ścieków wzrośnie o 13 proc. - mówi Waldemar Kwiatek, wiceprezes Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - To skutki finansowania projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej" oraz tego, że zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków "Śródmieście" - dodaje.

  Tłumaczy, że ustalając taryfę wodociągi biorą pod uwagę wiele czynników, m.in.: plany inwestycyjne, kredyty, które muszą spłacać czy ewentualne naprawy. Tych ostatnich powinno być bardzo mało lub wcale.
  - Liczymy, że ta inwestycja da nie tylko efekt ekologiczny, ale przede wszystkim sprawi, że będzie mniej awarii i to przyniesie nam w przyszłości zysk - zaznacza Kwiatek.

  Na razie jednak koszty modernizacji odczują zabrzanie. Dostaną mocno po kieszeni. ZPWiK liczy, że dzięki podwyżce uzyska w przyszłym roku przychód o około 5 mln zł większy niż w tym roku.
  Zabrzanie są podwyżką mocno zaskoczeni i zmartwieni. Przyzwyczaili się, że przez lata woda drożała o kilka groszy, a w tym roku podwyżki nie było w ogóle.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama