Ważne
  Ponad 80 mln utopiono w terminalu w Zwardoniu

  Ponad 80 mln utopiono w terminalu w Zwardoniu

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Starostwo Powiatowe w Żywcu chce sprzedać terminal, stojący na nieistniejącym przejściu granicznym w Zwardoniu.
  Koszty utrzymania świecącego pustkami obiektu są proporcjonalne do kosztów jego budowy. Na terminal wydano ponad 80 mln zł, a teraz rzeczoznawca wycenił majątek na zaledwie 41,5 mln zł. Roczne utrzymanie terminalu pochłania milion złotych

  Budowa platformy od lat budziła kontrowersje. Decyzja zapadła, gdy jeszcze nikt nie spodziewał się, że Polska i Słowacja wejdą do Unii Europejskiej. Porozumienie w tej sprawie ministrowie obu krajów podpisali w 1995 r., potwierdziła je rządowa umowa, która weszła w życie w 2000 r.
  Prace ruszyły rok później. Obiekt oddano do użytku w styczniu 2006 roku. Służył do grudnia 2007 r., bo Polska przystąpiła do układu z Schengen. Teraz samorząd, któremu wojewoda śląski przekazał budynki w zarządzanie, zamierza się ich pozbyć. Tyle że zdążyły one stracić połowę wartości.

  Dlaczego nieruchomość została teraz tak kiepsko oszacowana?
  - Wiele rzeczy stanowiących wyposażenie obiektu zabrał z terminalu jego poprzedni właściciel - tłumaczy Tomasz Baron, rzecznik prasowy żywieckiego starostwa.

  Niektóre elementy granicznej infrastruktury trafiły za darmo do samorządów, gmin na Górnym Śląsku, np. budki wykorzystywane kiedyś do kontroli granicznej otrzymały urzędy miast w Rybniku i Pszczynie, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Komenda Wojewódzka Policji .
  Do poniedziałku na tablicach ogłoszeń starostwa wywieszony był wykaz nieruchomości wchodzących w skład platformy.
  - Chodziło o to, żeby swoje uwagi mogły zgłaszać osoby mające jakiś tytuł prawny do tej własności - dodaje Baron.
  Obecnie trzy hale i pomieszczenia wewnątrz budynków o pow. ponad 5 tys. mkw. dzierżawione są przez 18 przedsiębiorców. Na byłym przejściu są m.in. sklepy spożywczy, meblowy, odzieżowy, salon fryzjerski, kantor, kwiaciarnia. Korzystają z nich głównie Słowacy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama