Zabrze: Jerzy G. podejrzany o makabryczny mord

  Zabrze: Jerzy G. podejrzany o makabryczny mord

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Były prezydent, lewicowy polityk, naukowiec z Polskiej Akademii Nauk, autor wielu książek, biznesmen. Czy taki człowiek mógł zabić, a przed zadaniem ostatecznego ciosu nożem, także wraz ze wspólnikami bestialsko torturować swoją ofiarę?
  Dowody, jakie zebrała katowicka Prokuratura Okręgowa przeciwko byłemu prezydentowi Zabrza Jerzemu G., są mocne i pozwoliły na postawienie mu zarzutu zabójstwa. Śledczy nie ujawniają jednak, czy przyznał się do winy. Jerzy G. nie miał szczęścia w kartach. Zaczął pożyczać pieniądze

  - To ze względu na dobro śledztwa. Ta sprawa jest niezwykle skomplikowana - podkreśla prok. Marta Zawada-Dybek.

  Alicja Frydrychowska, matka zabitego Lecha, przez wiele lat wraz z Jerzym G. prowadziła wspólnie księgarnię w centrum Zabrza. Potem ona wyjechała do Niemiec, a udziały w biznesie przekazała synowi. Ten nie ukrywał zamiłowania do hazardu i dziwnych interesów. Twierdził, że to z wygranych w karty i w ruletkę pochodzi jego majątek. Czy to on zaraził Jerzego G. miłością do zielonego stolika?

  Faktem jest, że G. nie miał szczęścia w kartach. Zaczął pożyczać pieniądze. Długi rosły, a on nie wiedział, jak z nich wyjść. Dopóki jednak był prezydentem, wierzyciele raczej nie mieli śmiałości upominać się o swoje zbyt natarczywie. Wyjątkiem był Lech Frydrychowski. Rzutki, zdolny, młody prawnik.

  Najpierw G. pożyczył u niego 20 tys. złotych. Spłacił te pieniądze z dużym opóźnieniem. Następnie w 2003 roku pożyczył kolejne 246 tys. zł. Podpisał przy tym umowę. Kiedy przyszło do spłaty, wyparł się swojego podpisu i oskarżył Frydrychowskiego o próbę wyłudzenia. Sprawę prowadziła zabrzańska prokuratura. Sądowy biegły potwierdził jednak, że podpis był autentyczny. Prezydent za fałszywe zeznania został skazany (wyrok w zawieszeniu). Wytoczono mu także proces za ukrywanie pożyczki. Nie wpisał jej bowiem do oświadczenia majątkowego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama