Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Rozmawiali o przemocy wobec dzieci

RP
Pedagodzy szkolni, pielęgniarki środowiskowe i pracownicy ochrony zdrowia wzięli udział w konferencji poświęconej tematowi zespołu dziecka krzywdzonego.

Konferencję zorganizował wydział nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. O aspektach medycznych i kryteriach diagnostycznych zespołu dziecka krzywdzonego mówiła dr n. med. Agata Cichoń-Lenart z Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Psycholog Ewa Cabalska omówiła rodzaje i poziomy psychopatologii w wieku rozwojowym od 0-18 lat. Socjolog Brygida Molenda skupiła się na społecznym problemie dziecka krzywdzonego w aspekcie uzależnienia od alkoholu. Józef Kogut, Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw w Siemianowicach Śląskich, policjant i prawnik, przedstawił czynności funkcjonariuszy policji na miejscu zdarzenia podczas interwencji oraz obowiązującą dokumentację.

Przemoc wobec dzieci to poważny problem społeczny. 60 proc. dorosłych stosuje kary fizyczne wobec dzieci do 19 roku życia. 34 proc. pacjentów leczenia odwykowego stwierdza, że w okresie intensywnego picia używało przemocy fizycznej wobec dzieci. 50 proc. stosowało przemoc psychiczną wobec dzieci.

Wyróżniki zespołu dziecka krzywdzonego to: zaniedbanie, maltretowanie fizyczne (akty agresywne na ciele dziecka oraz obrażenia narządów wewnętrznych), przemoc emocjonalna (odrzucenie emocjonalne lub nadmierne wiązanie dziecka), wykorzystanie seksualne i tzw. Zastępczy Zespół Munchhausena (MSBP) - czyli zespół różnorodnych objawów chorobowych, prowokowanych u dziecka świadomie przez ich opiekunów, a więc: chemiczne krzywdzenie dziecka, zatrucie nieprzypadkowe, nieprzypadkowe duszenie, itp.

Wśród skutków krzywdy doznanej przez dzieci jest stres, na jaki narażone są dzieci, który powoduje cierpienie i lęk, obniżenie odporności, zaburzenia somatyczne, urazy fizyczne i psychiczne. Dzieci krzywdzone narażone są na ryzyko wystąpienia zaburzeń emocjonalnych i uzależnienia i przejawiają predyspozycje do stosowania przemocy. Dziecko wychowujące się w takiej rodzinie kształtuje fałszywą wizję świata i samego siebie na podstawie zaprzeczania problemom, otrzymuje destrukcyjne wzory pełnienia ról społecznych i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w okresie dorastania doświadcza poczucia niższości i wyobcowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!