Protest przed sklepem IKEA w Katowicach już w piątek

  Protest przed sklepem IKEA w Katowicach już w piątek

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  IKEA nie bierze odpowiedzialności za łamanie standardów etycznych przez jednego ze swoich podwykonawców. Równocześnie stara się promować swój wizerunek jako firmy odpowiedzialnej społecznie - tak uważa NSZZ Solidarność.
  W całym kraju przed sklepami sieci IKEA organizowane są protesty przeciwko łamaniu tam praw pracowniczych. W Katowicach akcję przed hipermarketem zaplanowano na piątek.

  Dlaczego? Od dawna toczy się bój o poprawę losu ochroniarzy i pracowników sprzątających w sklepach szwedzkiego koncernu. Formalnie nie zatrudnia ich IKEA, tylko firma Solid. Pracownicy zwrócili się jednak do kierownictwa sieci z prośbą o mediację i interwencję, bo w rzeczywistości pracują wyłącznie dla niego. Zarząd ich jednak zignorował.

  Pracownicy Solidu przy wsparciu Solidarności zdecydowali więc o nagłośnieniu ich problemów. W zeszłym tygodniu pikietowali sklep w Markach pod Warszawą. Większość protestów przed sklepami IKEA odbywa się jednak w tym tygodniu.

  W Katowicach akcja przed sklepem odbędzie się w piątek 27 listopada o godz. 15. Pracownicy Działu Rozwoju Związku rozdawać będą klientom ulotki informujące o sytuacji pracowników Solidu i postawie dyrekcji IKEI.

  - Koncern jest niekonsekwentny w swej postawie - ocenia Agnieszka Lenartowicz-Łysik, koordynator zakończonego niedawno przez Śląsko-Dąbrowską Solidarność unijnego projektu poświęconego społecznej odpowiedzialności w biznesie. - Z jednej strony podkreśla swe propracownicze nastawienie. Z drugiej - umywa ręce od losu ludzi zatrudnionych u podwykonawcy. A przecież społeczna odpowiedzialność w biznesie to nie tylko ekologia czy pomoc dla otoczenia lokalnego. To również dbanie o etyczne standardy zatrudniania, również u partnerów w biznesie.

  Pracownicy mają coraz większą świadomość, że skaza na wizerunku firmy może być straszakiem, który zachęci ją do rozmów z załogą. Wiedzą to również w Solidzie. Dlatego załoga utworzyła stronę internetową www.czyikeajestok.pl, na której odwiedzający ją internauci mogą wypowiedzieć się na temat postępowania IKEI. Głos w sprawie oddało już ponad ok. 2 tys. internautów. Poza stroną internetową, organizatorzy są obecni m.in. na serwisie mikroblogowym Twitter, stworzyli też stronę akcji na portalu Facebook.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo