Rybnicki ośrodek interwencji kryzysowej po remoncie

Rybnicki ośrodek interwencji kryzysowej po remoncie

Barbara Kubica

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Ponad 1,2 miliona złotych kosztował remont siedziby Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii, który działa przy ulicy Chrobrego. We wtorek gmach został uroczyście otwarty.
Teraz rybniczanie, którzy potrzebują schronienia, wsparcia psychologa lub pomocy w leczeniu uzależnień mają do dyspozycji kolorowe, przestronne pokoje, nowe łóżka, kanapy a nawet pokój zabaw dla dzieci.
- Remont prowadzony był zarówno w środku budynku jak i na zewnątrz. Wymieniono dach, instalację elektryczną, przebudowano i wyremontowano pomieszczenia biurowe, pokoje, gdzie prowadzona jest terapia i schronisko dla kobiet z dziećmi. Mamy świetne wyposażenie, nowe kuchnie i łazienki - mówi Katarzyna Kusz, dyrektorka rybnickiego ośrodka.

W czasie remontu, który trwał kilka miesięcy, ośrodek normalnie funkcjonował.
- Na czas prowadzenia robót zawiesiliśmy jedynie działalność schroniska. Od przyszłego tygodnia znowu będziemy przyjmowali kobiety, które trafiają do nas na przykład z powodu przemocy, borykają się z uzależnieniami lub po prostu nie mają się gdzie podziać - mówi dyrektorka ośrodka.
Rocznie przez schronisko przewija się około 100-120 rybniczanek.

- Przygotowaliśmy miejsca dla 24 osób. Jednak panie z dziećmi mogą tutaj przebywać nie dłużej niż trzy miesiące. W tym czasie pomagamy im rozwiązać problemy, z powodu których do nas trafiły. Oferujemy im wsparcie terapeuty, psychologa, pomagamy nawet szukać pracy - mówi Kusz.
Ośrodek funkcjonuje w Rybniku od 2000 roku. Rocznie na jego utrzymanie miasto przeznacza około 1,5 miliona złotych.

- Pracujemy na okrągło przez cały rok, nawet w święta. Trafiająca do nas kobieta dostaje ciepły posiłek i nocleg. Później o wyżywienie musi się już martwić we własnym zakresie - tłumaczy dyrektorka.
W wyremontowanym budynku oprócz Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii siedziby mają także oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Związku Osób Niewidomych oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo