Badenheim 1939 w Teatrze Śląskim

  Badenheim 1939 w Teatrze Śląskim

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najnowsza premiera Teatru Śląskiego - Badenheim 1939 nie jest przedstawieniem łatwym w odbiorze ani jednoznacznym w interpretacji.
  Nie jest też w żaden sposób efektowne w znaczeniu estetyki, zaczerpniętej z produkcji MTV. Nic tu nie miga, nic nie jest multimedialne, aktorzy nie biegają po widowni i nie wciągają publiczności w pseudo-dialog, a zdjęcia maszerujących nazistów nie pojawiają się w charakterze kropki nad "i". Słowo nazizm w ogóle chyba nie pada ze sceny...

  Strach w mieście
  Jest natomiast niesłychanie teatralne wyczucie czasu, który dla bohaterów jest jak zbawienna kroplówka, przedłużająca życie o jeden, choćby najbardziej ponury dzień.
  Badenheim 1939 w reżyserii Piotra Szalszy to teatr tradycyjny w dobrym tego słowa rozumieniu. Teatr, którego centrum stanowi człowiek; jego wewnętrzna walka ze świadomością nadchodzącej katastrofy i jego gorycz, której nie chce zamienić w zgodę na los wyznaczany przez innych.

  Spektakl Teatru Śląskiego jest dokonaną przez reżysera sceniczną adaptacją książki Aharona Appelfelda. Jej treść można zawrzeć w kilku zdaniach. Oto austriackie uzdrowisko Badenheim, do którego od lat przyjeżdżają miłośnicy plenerowych koncertów muzycznych. Tego lata, a mamy rok 1939, kuracjusze żydowskiego pochodzenia, choćby i mieli austriackie obywatelstwo, muszą się zarejestrować w celach sanitarnych. To pierwsze z obwieszczeń, początkujące drogę ku nicości. A będą następne. Opakowane w suchy, urzędniczy ton apelują do poczucia dyscypliny mieszkańców hotelu, który z dnia na dzień coraz bardziej oddala się od reszty świata.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama