David Lynch w Katowicach ZOBACZ FILM

David Lynch w Katowicach ZOBACZ FILM

Ola Szatan

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Słynny reżyser David Lynch - autor m.in. Miasteczka Twin Peaks i Dzikości serca, zawitał dzisiaj do Katowic. W południe spotkał się z wielbicielami w hotelu Monopol, a wieczorem otworzył wystawę swoich fotografii i litografii w Rondzie Sztuki.
Na spotkanie z dziennikarzami, które odbyło się w środowe południe w hotelu Monopol, David Lynch, znakomity amerykański reżyser, przyszedł uśmiechnięty i zrelaksowany. Cierpliwie odpowiadał na pytania i wyłożył, jak to się dzieje, że tworzy tak charakterystyczne filmy.

- Pierwszym krokiem, aby cokolwiek zrobić, jest pomysł. Trzeba go złapać w dobrym momencie. Nie da się niczego zagrać bez pomysłu. I to takiego, w którym się zakochujemy. To, czy jest dobry, wychodzi wtedy, gdy próbujemy go przełożyć na film - powiedział.

Zobacz, co mówi o swoich filmach David Lynch


Chociaż już na wstępie zaznaczył, że niewiele może powiedzieć o Katowicach (- Przyjechałem wczoraj wieczorem, było już ciemno. Ale wybieram się dziś na spacer. Chcę zobaczyć kopalnię węgla kamiennego), to nikt nie miał mu tego za złe.

Bo David Lynch (który zaczynał karierę od malarstwa i animacji) przyjechał do Katowic jako gość specjalny festiwalu Ars Cameralis, by uświetnić wernisaż wystawy jego litografii i fotografii. Wernisaż odbył się w środę wieczorem w Rondzie Sztuki.

Jak wyjaśnili organizatorzy, wystawa ta jest okazją do zrozumienia poprzez malarstwo i fotografię niezwykłego języka filmowego, który stał się wyszukanym stylem, określanym poprzez przymiotnik lynchowski.

W 1997 roku Lynch opisał, co czuje podczas tworzenia grafiki: - To ten sam rodzaj podekscytowania, który towarzyszy ci wtedy, gdy odbierasz zdjęcia z wywołania. Pomimo że sam je zrobiłeś, odbitki nigdy nie wyglądają tak, jak to, co widziałeś przez aparat. Zawsze rezultat jest jakimś zaskoczeniem - dokładnie tak samo jest z tworzeniem grafiki. Dzięki akcji i reakcji zaczynają się dziać ekscytujące rzeczy.

Wystawa litografii i fotografii Davida Lyncha czynna będzie ponad miesiąc, aż do 5 stycznia 2010 roku. Wstęp na nią jest wolny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo