Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne metody diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych

Agata Markowicz
dr. Elżbieta Nowara podczas redakcyjnego czatu
dr. Elżbieta Nowara podczas redakcyjnego czatu Fot. Tomasza Borówka
Na pytania internautów odpowiada dr n. med. Elżbieta Nowara, specjalista onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej Instytutu Onkologii w Gliwicach

~lala_1: Słyszałam że z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworu. Czy to prawda?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Tak, to prawda. Ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe zazwyczaj wzrasta z wiekiem. Jest to uzależnione od rodzaju nowotworu, np. dla raka piersi ryzyko wzrasta po 50. roku życia. Dla raka prostaty - po 70 roku życia.

~szukam_pracy_on_25: Czy to prawda ze insulina może powodować raka?

dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Jak dotychczas nie znaleziono na to bezpośrednich dowodów. Badania dotychczas przeprowadzone na ludziach nie dały przekonujących danych. Tym bardziej, że na przestrzeni nawet kilku lat rodzaje insulin i ich jakość zmieniają się. Na rynku mamy coraz bardziej nowoczesne preparaty. Badania dotychczas przeprowadzone dotyczą chorych na cukrzycę, którzy otrzymywali insulinę lub inne leki, jednak badania te trwały zbyt krótko, aby można było jednoznacznie powiedzieć, że taki czy inny typ leku ma wpływ na rozwój nowotworu. Wiadomo bowiem, że rak rozwija się długo (średnio 10 lat).

~śliczne_oczka_ona: Jakie mogą być objawy raka?

dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Objawy są uzależnione od rodzaju raka i jego lokalizacji. Dla przykładu objawem raka piersi jest guz w piersi, najczęściej łatwo wyczuwalny. Objawem raka płuca jest np. zmieniający się kaszel u palaczy, krwioplucie, narastająca duszność. Objawem raka jelita grubego mogą być krwawienia ze stolcem, bóle brzucha, chudnięcie. Objawem raka krtani jest chrypka, a raka gardła lub przełyku, zaburzenia połykania. Czasami objawem raka mogą być powiększone twarde węzły chłonne, gorączka, postępujące osłabienie.

~wielozadaniowy_1: Jaka może być przyczyna częstego oddawania moczu? Może to mieć podłoże nowotworowe? Mam z tym problem od dziecka.
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu są stany zapalne pęcherza moczowego. Tak długo występujące i nie zmieniające się objawy raczej nie będą miały związku z nowotworem, a raczej ze zmianami anatomicznymi układu moczowego. Warto zasięgnąć w tej sprawie porady urologa.
~M@ciej: Czy osoby wykonujące zawody nie wymagające wysiłku, lecz narażone na stres (np. kierowca autobusu miejskiego) mogą być w jakiś sposób bardziej narażone na choroby nowotworowe?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Nie ma na to jak dotychczas dowodów. Wiadomo jednak, że stres może negatywnie wpływać na układ odpornościowy, co może mieć wpływ na rozwój nowotworu. Jednak nie ma na to żadnych bezpośrednich dowodów, są tylko podejrzenia.

~poprostuKaśka19: Gdzie najczęściej buduje się rak na piersi? Jak można skutecznie wymacać dłonią, czy cos się buduje?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Każda kobieta po ukończeniu 20 - 24 roku życia powinna raz w miesiącu po zakończeniu miesiączki badać samodzielnie piersi. Pierwszy cel takiego postępowania to poznanie budowy swoich piersi, co pozwala na wymacanie ewentualnie pojawiającego się guzka, aby można było jak najwcześniej zgłosić się z tym do lekarza. Najczęstszą lokalizacją w wypadku tego nowotworu jest tzw. górnozewnętrzna ćwiartka piersi. Niezależnie od samobadania, każda kobieta po 40. roku życia powinna być raz w roku badana przez lekarza. Często bowiem kobiety nie potrafią lub nie mają pewności co do badanych struktur piersi. Warto również korzystać z programów profilaktycznych, w ramach których można wykonywać co dwa lata bezpłatną mammografię. Te trzy badania są w stanie skutecznie wykryć raka we wczesnej fazie i tym samym umożliwić leczenie prowadzące do całkowitego wyzdrowienia.

~kaśka_20: Czy rak drobnokomórkowy płuca to rak spowodowany paleniem papierosów?

dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Najczęściej tak, ale nie ma reguły. Klasycznym przykładem raka wywołanym przez palenie papierosów jest rak płaskonabłonkowy płuca.

~bbb: Czy mammografia zawsze wykryje guzki?

dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Nie zawsze. Mniej więcej 1/4 raków nie jest widoczna w mammografii. Z tego powodu samo badanie mammograficzne nie jest wystarczające do wykluczenia raka piersi. Czułość badania mammograficznego jest często uzależniona od wieku kobiety i waha się w granicach 50-90%. Młode, miesiączkujące kobiety mają piersi o dużej gęstości i u nich czułość mammografii jest niższa. Z tego powodu cennym badaniem w tej grupie osób jest badanie ultrasonograficzne, a w szczególnych sytuacjach inne metody obrazowania. Nie wolno zapominać o badaniu lekarskim.

~Gorący_tygrys: Czy biały osad na języku i na tylnej ściance gardła może mieć związek z nowotworem?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Wszystko jest uzależnione od wyglądu tego białego nalotu oraz jak długo się utrzymuje i jakie daje objawy. Myślę, że warto skorzystać z porady lekarza rodzinnego, laryngologa lub stomatologa.

artur111: Czy raka jelita można wykryć poprzez badanie morfologiczne?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Poprzez badanie morfologii krwi, rzadko można rozpoznać jakikolwiek nowotwór, chociaż szybko pogłębiająca się anemia może sugerować raka jelita i skłonić do poszukiwania jej przyczyny w obrębie przewodu pokarmowego.

kak: Jakie zmiany w organizmie powinny być dla nas sygnałem, że czas się przebadać?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Każdy niepokojący nas objaw, czy zespól objawów powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Nie zawsze to, co nas niepokoi jest objawem nowotworu, ale biorąc pod uwagę stale wzrastającą liczbę zachorowań na nowotwory, powinniśmy wykazać większą dbałość o swoje zdrowie. Nie wolno zapominać o typowych objawach, których nie wolno lekceważyć, takich jak wyczuwalny guz piersi, który jest objawem raka piersi, czy krew w stolcu, bóle brzucha, chudnięcie, co może być objawem raka jelita grubego, czy krwioplucie, które może sugerować raka płuca. Tak więc wszystkie niepokojące objawy są sygnałem do przebadania się. W najlepszym razie może się okazać, ze jesteśmy zdrowi.

~szukam_porady_prawnika: Czy jeśli czuję czasami lekkie kłucie w piersiach, to powinnam się niepokoić, jakie powinnam zrobić badania?

dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Proponuję rozpocząć od badania lekarskiego. Warto pamiętać, że niemal w każdej miejscowości jest poradnia onkologiczna, do której nie potrzeba skierowania. Wystarczy wejść na stronę NFZ lub zapytać lekarza rodzinnego o jej adres. Lekarz onkolog lub ginekolog poradzą, czy konieczne są badania inne niż badania lekarskie.

XYZ: Czy komórki rakowe które się tworzą są spowodowane chemią zawartą w jedzeniu?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: W rzadkich przypadkach może tak się zdarzyć, jednak zazwyczaj tworzenie się komórek rakowych jest spowodowane innymi czynnikami, np. paleniem papierosów, otyłością, brakiem ruchu, zaparciami i wieloma innymi czynnikami, nie mającymi związku z tzw. chemią zawartą w pokarmach.

~Fajna_27: Moja siostra jest po pełnej resekcji żołądka. Ma przerzuty na wątrobę. Czy silna chemia może jej pomóc, czy szybciej zabrać ją z tego świata? :
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Wszystko jest uzależnione od rodzaju raka i tego, jakie są przerzuty do wątroby, ale przede wszystkim od stanu ogólnego siostry. Na takie pytanie trudno jest odpowiedzieć bez tych informacji. Niezbędna byłaby konsultacja onkologiczna.

~spółka_z_nieograniczoną_fantazją: Kiedy lek MABHTERA (Rituximab), który ma imponująco wysoką skuteczność w walce z chłoniakami, będzie wreszcie szeroko stosowany w leczeniu szpitalnym?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Lek ten nie jest, niestety, szeroko stosowany w szpitalach, a dzieje się tak przede wszystkim z powodu braku wystarczających funduszy na leczenie z jego wykorzystaniem, które jest niezwykle drogie. Takie pytanie powinno być raczej skierowane do urzędników NFZ. Lekarze nie mają wpływu na wysokość kontraktów.

~ala1234: Czy leki immunosupresyjne mogą przyczynić się do powstawania nowotworów?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: W rzadkich przypadkach tak. Zależy to od przyczyny stosowania leku immunosupresyjnego, jego typu i długości leczenia.

artur111: Lekarz skierował mnie do szpitala z podejrzeniem raka jelita, jednak termin wizyty wyznaczono mi  dopiero na 6 stycznia. Co mam robić?

dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Uważam, że ludzie, u których podejrzewa się raka nie powinni oczekiwać na przyjęcie do szpitala. Proponuję wybrać się do innego szpitala lub poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na wykonanie badań w poradni. Tak długie oczekiwanie na diagnostykę może skończyć się dla Pana źle.

~agata2496: Mój tata ma 54 lata i ma raka płuc, do tego ma przerzuty na śródpiersiu i na prawym ramieniu. Jest już po czwartej chemii, jest mu cały czas zimno, jest bardzo osłabiony, cały czas śpi i ma zawroty głowy. Czy to jest normalne?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Rak płuca i jego leczenie są bardzo wyczerpujące. Stad te wszystkie objawy. Tata potrzebuje dużo odpoczynku po tak silnym leczeniu. Organizm regeneruje swoje siły najłatwiej podczas snu. Trzeba mu na to pozwolić i nie dopuszczać do chudnięcia.

artur111: A czy lekarz po wykonaniu badania USG może stwierdzić nowotwór?

dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Nie. Nie może stwierdzić nowotworu, ale z dużym prawdopodobieństwem może go podejrzewać. Rozpoznanie musi zawsze być potwierdzone badaniem histopatologicznym. Dopiero wówczas mamy pewność z jaką chorobą mamy do czynienia i ustalić właściwe leczenie onkologiczne.

~ewuniad: Czy możliwe jest stosowanie chemioterapii u kobiety w ciąży? Jakie to może mieć skutki dla płodu?
dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Na szczęście rak rzadko występuje w czasie ciąży. Jego leczenie w tym czasie jest niezwykle trudne. Z jednej strony chcemy pomóc matce, a z drugiej nie zaszkodzić dziecku. Oczywiście, wszystko jest uzależnione od rodzaju raka, który się rozwinął. W pierwszym trymestrze ciąży najczęściej nie stosuje się chemioterapii, gdyż niemal zawsze powoduje to poważne uszkodzenie płodu. W trzecim trymestrze, o ile to możliwe, najczęściej wyczekuje się do rozwiązania, natomiast w drugi trymestr to czas, kiedy można stosować takie leczenie, ale zawsze z zastrzeżeniem, że takie leczenie powinno być prowadzone wyłącznie w doświadczonych ośrodkach onkologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!