Nowoczesne metody diagnozowania i leczenia chorób...

  Nowoczesne metody diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na pytania internautów odpowiada dr n. med. Elżbieta Nowara, specjalista onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej Instytutu Onkologii w Gliwicach
  ~lala_1: Słyszałam że z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworu. Czy to prawda?
  dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Tak, to prawda. Ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe zazwyczaj wzrasta z wiekiem. Jest to uzależnione od rodzaju nowotworu, np. dla raka piersi ryzyko wzrasta po 50. roku życia. Dla raka prostaty - po 70 roku życia.

  ~szukam_pracy_on_25: Czy to prawda ze insulina może powodować raka?

  dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Jak dotychczas nie znaleziono na to bezpośrednich dowodów. Badania dotychczas przeprowadzone na ludziach nie dały przekonujących danych. Tym bardziej, że na przestrzeni nawet kilku lat rodzaje insulin i ich jakość zmieniają się. Na rynku mamy coraz bardziej nowoczesne preparaty. Badania dotychczas przeprowadzone dotyczą chorych na cukrzycę, którzy otrzymywali insulinę lub inne leki, jednak badania te trwały zbyt krótko, aby można było jednoznacznie powiedzieć, że taki czy inny typ leku ma wpływ na rozwój nowotworu. Wiadomo bowiem, że rak rozwija się długo (średnio 10 lat).

  ~śliczne_oczka_ona: Jakie mogą być objawy raka?

  dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Objawy są uzależnione od rodzaju raka i jego lokalizacji. Dla przykładu objawem raka piersi jest guz w piersi, najczęściej łatwo wyczuwalny. Objawem raka płuca jest np. zmieniający się kaszel u palaczy, krwioplucie, narastająca duszność. Objawem raka jelita grubego mogą być krwawienia ze stolcem, bóle brzucha, chudnięcie. Objawem raka krtani jest chrypka, a raka gardła lub przełyku, zaburzenia połykania. Czasami objawem raka mogą być powiększone twarde węzły chłonne, gorączka, postępujące osłabienie.

  ~wielozadaniowy_1: Jaka może być przyczyna częstego oddawania moczu? Może to mieć podłoże nowotworowe? Mam z tym problem od dziecka.
  dr_n._med._Elżbieta_Nowara: Najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu są stany zapalne pęcherza moczowego. Tak długo występujące i nie zmieniające się objawy raczej nie będą miały związku z nowotworem, a raczej ze zmianami anatomicznymi układu moczowego. Warto zasięgnąć w tej sprawie porady urologa.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama