Przedsiębiorca poniósł straty, zapłaci gmina

Przedsiębiorca poniósł straty, zapłaci gmina

Monika Chruścińska

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Ryszard Kowalczyk wytoczył samorządowi Mysłowic proces. Ocenił, że w wyniku zamknięcia mostu na ul. Sosnowieckiej, głównej drodze prowadzącej do jego targowiska, poniósł straty finansowe. Teraz gmina ma wypłacić mu 41 tys. zł.
- To pokazuje, że nasze prawa są jednak egzekwowalne - twierdzi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Sprawa ma swój początek w 2005 roku. Wtedy to władze Mysłowic zamknęły mostek na ul. Sosnowieckiej. Swoją decyzję tłumaczyły złym stanem technicznym obiektu i koniecznością jego remontu.

- W urzędzie informowano mnie, że to kwestia dwóch, maksymalnie trzech tygodni. Tymczasem mijały miesiące, a przy mostku nikt nic nie robił. Zacząłem się więc zastanawiać, jakie są prawdziwe przyczyny jego zamknięcia. Wcześniej nie było tygodnia, żeby prezydent Grzegorz Osyra nie nasłał na mnie kilku kontroli. Kiedy one nie wykazywały nieprawidłowości, to postanowił dokuczyć mi w inny sposób - twierdzi Ryszard Kowalczyk.


Wraz z wyłączeniem mostu z ruchu, zlikwidowano znajdujące się w pobliżu przystanki komunikacji miejskiej, co, zdaniem przedsiębiorcy, przyczyniło się do spadku liczby klientów i przychodów z prowadzonej przez niego działalności.

W ciągu 18 miesięcy Kowalczyk odnotował dochód o 150 tys. zł mniejszy w porównaniu do lat poprzednich. Postanowił szukać sprawiedliwości na drodze prawnej. Początkowo Sąd Okręgowy w Katowicach odmówił mu racji. Zmienił zdanie dopiero po powtórnym skierowaniu sprawy przez sąd apelacyjny.

- Jestem usatysfakcjonowany wyrokiem, ale nie wysokością odszkodowania. Realne straty, jakie poniosłem, są dużo większe i należy mi się kwota porównywalna do ich wysokości - rozważa apelację przedsiębiorca.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo