NOSPR ma kłopoty

  NOSPR ma kłopoty

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zarząd Polskiego Radia zapowiedział wstrzymanie finansowania m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
  Na bieżące utrzymanie tej szacownej instytucji kultury publiczna rozgłośnia wykłada 5,8 mln zł, blisko połowę jej rocznego budżetu. Jeśli PR wycofa się z tego obowiązku, NOSPR znajdzie się w kłopotliwej sytuacji finansowej.

  Dyrektor orkiestry, Joanna Wnuk-Nazarowa na razie nie załamuje rąk. NOSPR współfinansuje także minister kultury i dziedzictwa narodowego - dokłada rocznie 6,5 mln zł oraz miasto Katowice - 380 tys.
  zł (pokrywa czynsz). - Mamy ustawowe gwarancje, że każda ze stron może wycofać się z finansowania NOSPR-u z rocznym wyprzedzeniem. Nie zabraknie nam pieniędzy w styczniu 2010 roku, ale w 2011 problem powróci - mówi Wnuk-Nazarowa.

  Nowy prezes Polskiego Radia, Jarosław Hasiński wyjaśniał na łamach naszej gazety, że całe radio traci finansowy grunt pod nogami, ale niewątpliwie wszystkie orkiestry, w tym NOSPR, stoją przed największym zagrożeniem.

  W ubiegłym tygodniu Hasiński wystosował listy do przedstawicieli rządu, śląskich władz samorządowych, w którym zapowiedział wstrzymanie finansowania NOSPR-u. Uzasadnia to spadkiem wpływów z abonamentu, które w przyszłym roku będą jeszcze niższe. Zgodnie bowiem z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z obowiązku płacenia abonamentu zwolniono kolejne grupy osób.

  - Radiowe orkiestry i chór, utożsamiane dotąd z naszą instytucją, są dobrem narodowym. Dlatego liczę na konkretną odpowiedź, co dalej z tymi zespołami, przede wszystkim od ministra kultury - mówił Hasiński. Uważa jednak, że "akty normatywne nie przewidują finansowania przez media publiczne jednostek artystycznych, jakimi są orkiestry i chór".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama