Szkoły zostały

  Szkoły zostały złapane w sieć

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z przykrością informujemy, że Wasza szkoła z naruszeniem prawa wykorzystuje w internetowej pracowni komputerowej zastrzeżoną nazwę sbsmen.edu.pl - pisma o takiej treści wysyła do szkół w całym kraju Polska Poczta Elektroniczna, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań informatycznych spółka z Jaworzna.
  Sprawa może dotyczyć ponad dwudziestu tysięcy placówek w całej Polsce - tyle bowiem otrzymało w latach 2005-2008 od Ministerstwa Edukacji Narodowej pracownie komputerowe, sfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach każdej pracowni komputery są spięte w sieć, a ta z kolei potrzebuje domeny, czyli części składowej adresu.

  I tu zaczyna się problem. Nazwy stosowanych przez szkoły domen (sbs.men.edu.pl czy sbs.men-is.edu.pl) brzmią dokładnie tak samo, jak nazwy domen, których właścicielem jest firma z Jaworzna (wykupiła je w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej).


  "Nie wyrażaliśmy nigdy nikomu zgody na jej upublicznienie, a także na jej użytkowanie" - podkreśla w rozsyłanym do szkół piśmie Mariusz Siodłak, dyrektor Polskiej Poczty Elektronicznej. Jako wyjście z sytuacji proponuje szkołom zawarcie z firmą umowy o czasowe współużytkowanie spornej domeny (73,2 zł rocznie). Grozi, że w razie niepodpisania umowy do końca roku firma poczyni "wszelkie prawem dopuszczalne kroki" celem wyegzekwowania swoich praw, stosując "blokadę dostępu do internetu z komputerów pracowni i serwera w naszej domenie, a także dochodząc dodatkowe odszkodowania na drodze postępowania cywilnego". - Odciąć dostęp do internetu może tylko jego dostawca, w żadnym razie właściciel jakiejkolwiek domeny - komentuje Paweł Odor z zajmującej się informatyką śledczą firmy Kroll Ontrack.

  Szkolni informatycy są zaskoczeni takimi oskarżeniami. Jak tłumaczą, wykorzystywane w pracowniach domeny - mimo zbieżności w nazwie - są czymś zupełnie innym od domen należących do PPE. Te ostatnie funkcjonują bowiem w internecie, podczas gdy szkolne komputery spięte są siecią wewnętrzną. Ministerstwo Edukacji Narodowej zajmuje się sprawą, ale żadnej decyzji jeszcze nie podjęło, chociaż apeluje do szkół o niepodpisywanie umów z PPE.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama