Testy na HIV? Byle nie na

  Testy na HIV? Byle nie na śląskich uczelniach

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczelnie wyższe nie chcą rozmawiać o HIV. Tylko trzy śląskie szkoły wyższe zgodziły się na przeprowadzenie na swoim terenie kampanii społecznej RyzyKOchania i bezpłatnych badań dla studentów na obecność wirusa HIV.
  Co z resztą? - Jedni twierdzili, że na ich terenie nie wolno pobierać krwi. Inni, że kampanię popierają, ale badań nie chcą - mówi Maria Doerre, koordynator kampanii w woj. śląskim.

  Do udziału w kampanii uczelnie zaprasza stowarzyszenie Manko. To akcja ogólnopolska, prowadzona m.in. w woj. mazowieckim i małopolskim, a także na Pomorzu. Właśnie na Pomorzu odzew uczelni był największy. Z bezpłatnych badań na terenie AWF skorzystało w ciągu trzech godzin 50 osób


  Od kilku tygodni namawiani byli także rektorzy śląskich uczelni. Zgodziły się władze AWF, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Śląskiego. Do grona niechętnych należą m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny i Akademia Ekonomiczna. - I właściwie wszystkie pozostałe uczelnie: bielskie czy chorzowska, w której dowiedzieliśmy się, że na terenie szkoły nie wolno pobierać krwi - opowiada Doerre.

  Skąd ta niechęć? - Podejrzewam, że to strach przed testem na HIV. Ludzie uważają to za coś niemoralnego i sądzą, że przeprowadzając badania tym samym przyznajemy, że ich studenci są rozwiąźli. A to nie o to chodzi, po prostu każdy może być zarażony. Może boją się, że przy okazji będziemy rozdawać prezerwatywy? A tego nie robimy - zastanawia się Doerre.

  Rzecznik AE Marcin Baron przyznaje, że... sprawy nie zna, ale z jego informacji wynika, że władze uczelni zgodziły się na wszystko propozycje organizatorów akcji. - AE odmówiło nam zarówno przeprowadzenia happeningu, jak i badań - twierdzi jednak Doerre.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama