Agenci ABW zatrzymali dyrektora kop. Staszic

  Agenci ABW zatrzymali dyrektora kop. Staszic

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  We wtorek o 6 rano ekipa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wpadła do mieszkania Stanisława L., dyrektora kopalni Staszic, koordynującego jej połączenie z kop. Murcki.
  W tym samym czasie druga grupa agentów zrobiła nalot na gabinet L. w kopalni (tam zresztą dyrektor został zatrzymany). Jednak agenci nie zdążyli przedstawić mu zarzutów, bo podczas przeszukania gabinetu zasłabł. Teraz leży w szpitalu w Tychach. Pracownik organów ścigania: - Sprawa Stanisława L. to ledwie wierzchołek góry lodowej

  ABW i nadzorująca sprawę Prokuratura Apelacyjna nabrały wody w usta. - Niczego nie komentujemy ani nie potwierdzamy - mówi prokurator Leszek Goławski.

  - To duża sprawa, a zatrzymanie L. to wierzchołek góry lodowej - komentuje za to nasz informator z organów ścigania.

  Jak ustaliliśmy, obecne problemy Stanisława L. mogą wynikać ze współpracy, którą jako szef Staszica nawiązał z firmą sprzedającą kopalniom klej do wzmacniania stropów w podziemnych chodnikach. W opinii górników ten klej jest nie tylko kiepskiej jakości, ale może być wręcz niebezpieczny. Zdają się o tym świadczyć ustalenia specjalnej komisji, która badała przyczyny katastrofy w kopalni Borynia 4 czerwca 2008 r. (wskutek eksplozji metanu zginęło 6 górników, 17 zostało rannych).

  Podziemne stropy w Boryni umacniano za pomocą właśnie takiego kleju. Po miesiącach analiz specjaliści z Wyższego Urzędu Górniczego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Śląskiej, Polskiej Akademii Nauk i Głównego Instytutu Górnictwa doszli do wniosku, że spoiwo kleju poliuretanowego, mające zły skład chemiczny lub o źle dobranych proporcjach składników, mogło samo się zapalić i wywołać wybuch metanu.

  Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80, wersję o zatrzymaniu L. za to, że kupował on dla swej kopalni wadliwy klej, uznaje za bardzo prawdopodobną. - Ten klej jest fatalnej jakości, po krótkim czasie po prostu się rozsypuje - mówi związkowiec. - Jeśli to właśnie jest przyczyną zatrzymania dyrektora L., to wkrótce za kratki mogą trafić co najmniej dwaj inni dyrektorzy z Katowickiego Holdingu Węglowego.

  Ziętek dodaje, że być może istnieje jeszcze jedna okoliczność obciążająca dyrektorów kopalń, którzy kupowali wybrakowany klej. - Gdy ta firma wchodziła na śląski rynek (100-procentowej pewności, że to była ta sama, która robiła interesy ze Staszicem, nie mam), fundowała szefom kopalń drogie zagraniczne wycieczki - podkreśla.

  W Holdingu, do którego należy kopalnia Staszic - konsternacja. - Ani prokuratura, ani inne służby nie poinformowały nas o swojej akcji. Oficjalnie o niczym nie wiemy, więc niczego nie komentujemy. Kopalnia pracuje normalnie, zarządza nią naczelny inżynier - mówi Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW.
  Także Wacław Czerkawski, szef Związku Zawodowego Górników w Polsce, zapewnia, że o sprawie dowiedział się od dziennikarzy. - Wcześniej nie dotarły do mnie żadne niepokojące informacje - mówi.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DZIEKI

   pracownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 18

   ABW to był najlepszy prezent na Barbórkę jaki mogliście nam podarować pracownikom Staszica

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie!

   popek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 33

   Na "Śląsku" też narobił przekrętów i dodatkowo doprowadził kopalnie do stanu upadłości...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama