Gmina Janów kusi turystów

Gmina Janów kusi turystów

Bartłomiej Romanek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Gmina wygrała tegoroczny konkurs Przyjazna wieś województwa
Gmina Janów otrzymała tytuł Przyjazna wieś za realizację projektu Uregulowanie ruchu turystycznego w Rezerwacie Parkowe poprzez budowę ścieżki rowerowej. Razem z tym wyróżnieniem na konto gminy wpłynęło 7 tysięcy złotych.

- Za te pieniądze kupimy sprzęt sportowy dla młodzieży w Złotym Potoku - zdradza nam Adam Markowski, wójt Janowa.

Gmina stawia na turystykę i budowa ścieżek rowerowych to tylko część realizowanej strategii.
Z każdym dniem pięknieje rewitalizowany waśnie rynek w Złotym Potoku. Już wcześniej turystów przyciągały do tej największej miejscowości gminy, piękna studnia i rzeźba autorstwa Jerzego Kędziory.

Do końca roku przeprowadzony zostanie drugi etap prac prowadzonych na rynku. Koszt tej inwestycji to ponad 600 tysięcy złotych, z czego prawie 380 tys. zł pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Przebudowa ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo w centrum miejscowości, ale też podnieść jej walory estetyczne.

- Droga będzie wykonana z kostki betonowej przeplatanej granitem - mówi Adam Markowski. - Na pewno starosta z uznaniem spojrzy na naszą inwestycję, bo mało jest dróg powiatowych, które spełniają tak wysokie standardy.

Szczególnie efektownie ma wyglądać nowe rondo, które dzięki efektownemu oświetleniu ma nawet nawiązywać swą kolorystyką do nazwy miejscowości.

Markowski, który jest także przewodniczącym Związku Gmin Jurajskich podpisał umowę o przystąpieniu do Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Dzięki temu projektowi współpracę podejmie ponad 100 punktów informacji turystycznej w województwie śląskim. Powstanie największa w Polsce sieć regionalnej informacji turystycznej. Podobne przedsięwzięcie jest realizowane tylko w województwie małopolskim.

Na terenie woj. śląskiego powstanie około 50 nowych punktów informacji turystycznej. Ustawione zostaną także specjalne, brązowe znaki drogowe, wskazujące największe atrakcje naszego województwa.
W gminie Janów staną dwa infokioski. Kompleksowo wyposażone zostaną cztery istniejące już punkty informacyjne. Infokioski zainstalowane zostaną przy przedszkolu w Złotym Potoku oraz przy Urzędzie Gminy w Janowie. W nowy sprzęt zostaną wyposażone także punkty informacji turystycznej mieszczące się w UG, Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie, Muzeum im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku oraz w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Siedlcu.

Dla odwiedzających gminę turystów atrakcją będzie dworek Krasińskich. Dzięki staraniom gminy znów zaczął tętnić życiem. Zorganizowano w nim dwie wystawy. Nierozwiązany zostaje problem Pałacu Raczyńskich. Jest on własnością Skarbu Państwa, a wojewoda chętnie by się go pozbył, ale na razie nie widać chętnych do kupna zabytku, o który upominają się też spadkobiercy.
- Nasza gmina nie jest zainteresowana przejęciem pałacu, bo jego remont byłby niezwykle kosztowny. Dla tego zabytku trzeba znaleźć jakieś sensowne zastosowanie. Tylko w takim przypadku będzie można go uratować - twierdzi Markowski.

Do konkursu przystąpiło 13 gmin woj. śląskiego. Drugie miejsce przypadło Marklowicom, a trzecie Węgierskiej Górce.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo