Katowice: Nabierali lidzi na zagraniczne wozy

  Katowice: Nabierali lidzi na zagraniczne wozy

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy działali w zorganizowanej grupie przestępczej oszukującej chętnych na kupno samochodów sprowadzonych z zagranicy. Jak ustalili stróże prawa, oszuści publikowali na portalach motoryzacyjnych ogłoszenia o samochodach do sprowadzenia z Niemiec i innych krajów europejskich, po czym wyłudzali od potencjalnych nabywców kilkutysięczne zaliczki. Oszukali w ten sposób około 30 osób.
  Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach i prokuratorzy z Oświęcimia przerwali przestępczą działalność grupy oszustów wyłudzających od klientów zaliczki na poczet sprowadzenia z zagranicy samochodów w atrakcyjnych cenach. Z zebranych dotąd w sprawie informacji wynika, że członkowie grupy przestępczej publikowali na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi oferty sprowadzenia aut z Niemiec i innych krajów europejskich. Ogłoszenia były opatrzone zdjęciami, które sprawcy ściągali z Internetu.

  By nadać swym działaniom pozory legalności, organizatorzy oszustwa zarejestrowali wcześniej firmę, założyli konto bankowe i wynajęli w Oświęcimiu pomieszczenie na biuro. W biurze za pośrednictwem Internetu zatrudnili trzy młode kobiety, które miały kontaktować się z klientami. Z chętnymi na sprowadzenie samochodów zawierali umowy (najczęściej poprzez kontakt pocztą e-mail), które zawierały klauzulę o konieczności wcześniejszej wpłaty kilkutysięcznej zaliczki na konto firmowe. Jak twierdzą policjanci zajmujący się sprawą, te działania miały uwiarygodnić oszustów w oczach ich ofiar. W ten sposób oszukanych zostało co najmniej 27 osób, które wpłaciły pieniądze na konto firmy.

  Zwalczający przestępczość gospodarczą policjanci zatrzymali 30-letniego mieszkańca Bielska-Białej podejrzanego o organizację przestępczej działalności oraz 58-letniego mieszkańca Sosnowca, który udostępnił swoje dokumenty dla rejestracji firmy. Poszukiwani są kolejni członkowie grupy przestępczej, którzy współpracowali z zatrzymanymi. Śląscy policjanci i oświęcimscy prokuratorzy sprawdzają teraz, czy podejrzani nie oszukali większej ilości klientów w innych miejscowościach w kraju.
  Zatrzymanym może grozić nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama