Katowice: O czystych technologiach węglowych po polsku i...

  Katowice: O czystych technologiach węglowych po polsku i japońsku

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Możliwościom realizacji wspólnych projektów w obszarze czystych technologii węglowych poświęcone było polsko-japońskie seminarium w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. W spotkaniu wziął udział wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
  W swoim wystąpieniu do uczestników seminarium wojewoda podkreślił, że jeden z głównych programów Unii Europejskiej w zakresie energetyki związany jest przede wszystkim z węglem i zaprosił do wspólnych przedsięwzięć rozwojowych. Przedstawił również projekt budowy Centrum Czystych Technologii Węglowych, które jest wspólnym przedsięwzięciem Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.


  Obie instytucje pozyskały na realizację tego projektu ponad 38 mln euro z funduszy europejskich. Efektem współpracy będzie powstanie nowoczesnego ośrodka badawczego, który rozwijał będzie również know-how w zakresie komercjalizacji czystych technologii węglowych.

  Wizyta w województwie śląskim delegacji przedstawicieli japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu i Handlu oraz podległych mu instytucji naukowo-badawczych jest efektem rozmów podjętych przez wojewodę Zygmunta Łukaszczyka w trakcie Forum Regionów: Polska-Japonia, które zorganizowała Ambasada RP w Tokio w październiku br.

  Katowickie seminarium jest jednym z punktów wizyty roboczej Japończyków. Od marca br. trwają bowiem prace zmierzające do rozwinięcia współpracy między oboma krajami w zakresie czystych technologii węglowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama