Katowice: O czystych technologiach węglowych po polsku i...

Katowice: O czystych technologiach węglowych po polsku i japońsku

RP

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Możliwościom realizacji wspólnych projektów w obszarze czystych technologii węglowych poświęcone było polsko-japońskie seminarium w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. W spotkaniu wziął udział wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
W swoim wystąpieniu do uczestników seminarium wojewoda podkreślił, że jeden z głównych programów Unii Europejskiej w zakresie energetyki związany jest przede wszystkim z węglem i zaprosił do wspólnych przedsięwzięć rozwojowych. Przedstawił również projekt budowy Centrum Czystych Technologii Węglowych, które jest wspólnym przedsięwzięciem Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.


Obie instytucje pozyskały na realizację tego projektu ponad 38 mln euro z funduszy europejskich. Efektem współpracy będzie powstanie nowoczesnego ośrodka badawczego, który rozwijał będzie również know-how w zakresie komercjalizacji czystych technologii węglowych.

Wizyta w województwie śląskim delegacji przedstawicieli japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu i Handlu oraz podległych mu instytucji naukowo-badawczych jest efektem rozmów podjętych przez wojewodę Zygmunta Łukaszczyka w trakcie Forum Regionów: Polska-Japonia, które zorganizowała Ambasada RP w Tokio w październiku br.

Katowickie seminarium jest jednym z punktów wizyty roboczej Japończyków. Od marca br. trwają bowiem prace zmierzające do rozwinięcia współpracy między oboma krajami w zakresie czystych technologii węglowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo