Na św. Barbarę dyspensa w diecezjach katowickiej i...

Na św. Barbarę dyspensa w diecezjach katowickiej i sosnowieckiej

RP

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak udzielił dyspensy od piątkowego postu z okazji wspomnienia św. Barbary. Dziś na ternie diecezji nie będzie obowiązywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Podobną dyspensę wydał także na terenie archidiecezji katowickiej abp Damian Zimoń.
- W województwie śląskim, na terenie którego położone są nasze diecezje, mieszka i pracuje wielu górników, którzy będą chcieli uczcić swoją patronkę nie tylko przez udział w specjalnych nabożeństwach, ale także przez spotkania przy stole. Aby im to ułatwić wydana została ta dyspensa - mówi ks. Jarosław Kwiecień z Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Zgodnie z obowiązującym w Kościele prawem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w piątki całego roku i w czasie Wielkiego Postu. W uzasadnionych przypadkach proboszcz na terenie parafii, a biskup na terenie diecezji może udzielić dyspensy.

Warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa w intencji Ojca Świętego i spełnienie jakiegoś uczynku miłosierdzia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo