Pół wieku Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

Pół wieku Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

Marlena Polok-Kin

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Słynny Artur Rubinstein dał tu recital fortepianowy, porywał publiczność Włoch Marino Marini, uwodziła Dalida, wzruszali Jacques Brel, Leonard Cohen, Pat Metheny, Chris de Burgh, Al di Meola i wielu innych.
Nie mogło zabraknąć słynnego zabrzanina, Krystiana Zimermana. Na światowe sceny operowe przenosiły zabrzańską publiczność gwiazdy tej miary, co Placido Domingo, Jose Carreras i Montserrat Caballe oraz June Anderson. To wszystko w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Nie ma dziś bodaj hali widowiskowej w Polsce, która mogłaby poszczycić się takim bogactwem gwiazd na afiszu. I takimi historycznymi konotacjami. Magia tego miejsca sprawia, że świetnie się tu czują największe sławy


To tu właśnie dwadzieścia lat temu odbył się słynny koncert dla demokracji, warto też przypomnieć inne wydarzenie. 9 września 1967 roku do Zabrza przyjechał francuski prezydent Charles de Gaulle i wypowiedział słynne słowa: "Niech żyje Zabrze, najbardziej śląskie miasto ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast."

Skąd taka przychylność gwiazd i uwielbienie widzów?
- Bo Dom Muzyki i Tańca ma ducha, to jedyne miejsce w Polsce, posiadające taki status, absolutnie niepowtarzalne - mówi Tomasz Beler, który był jego dyrektorem przez dwadzieścia lat. - Do tej sali ludzie się wybierali, a nie ot, po prostu przychodzili. Bytność tu to było wydarzenie! A gwiazdy? Czuły tę atmosferę i dlatego nie mieliśmy kompleksów, goszcząc światowe sławy.

Krytyk muzyczny i dziennikarz, niedawno zmarły Zygmunt Kiszakiewicz powtarzał, że DMiT po prostu leży na szlaku gwiazd. Potwierdza te słowa Jan Sarna, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, której koncerty "Serce za serce" zapisały ważną kartę historii DMiT.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo