W Koziegłowach archeolodzy odkryli mury ratusza

W Koziegłowach archeolodzy odkryli mury ratusza

Krzysztof Suliga

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Archeolodzy pracujący na rynku w Koziegłowach odkryli fundamenty budynku, który w przeszłości pełnił najprawdopodobniej funkcję ratusza.
Rynek zostanie zrewitalizowany, ale ponieważ znajduje się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, musiał być zbadany przez archeologów. Ich znalezisko znajduje się w miejscu, w którym ma stanąć nowa fontanna.

- Udało nam się odkryć zarys fundamentów dawnego budynku. Wiemy, zarówno z przekazów historycznych jak i map, że w centralnej części rynku znajdował się ratusz i to prawdopodobnie jego pozostałości odkopaliśmy - mówi Zbigniew Małek z firmy prowadzącej badania na rynku.

Ratusz powstał w XVI wieku. Odkryte mury najprawdopodobniej pochodzą właśnie z XVI wieku. Odkopano południowo-zachodni róg budynku. Archeolodzy dotarli także do brukowej nawierzchni oraz do fragmentów dawnej studni.

Badania powinny zakończyć się w tym tygodniu. Rewitalizacja rynku prowadzona będzie pod nadzorem archeologicznym. Opóźni to znacznie remont koziegłowskiego Rynku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo