Jastrzębski MZK ukarany, będzie musiał zapłacić...

  Jastrzębski MZK ukarany, będzie musiał zapłacić 82 tysiące złotych

  Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prawie 82 tysiące złotych zapłaci Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu Zdroju, bo studenci i kombatanci nie mieli zagwarantowanych prawem 50-procentowych ulg na przejazdy autobusami. Karę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  - Obowiązujące w cennikach od 2007 roku ulgi nie osiągały ustawowo określonego pułapu 50 proc. - uzasadnia swą decyzję Maciej Fragsztajn, dyrektor delegatury UOKiK w Katowicach. I przyznaje, że kontrola przewoźnika nastąpiła między innymi po naszym artykule z czerwca "W Jastrzębiu studenci płacą za bilety MZK więcej niż powinni". Artykuł stał się jednym z materiałów dowodowych w sprawie przeciwko MZK. Wówczas napisaliśmy, że ulgi nie są stosowane, ale przewoźnik niewiele sobie z tego robi, choć w sąsiednim Rybniku za taki sam proceder zapłacono 35 tysięcy złotych.

  "Z przedmiotowej publikacji wynika, że MZK spodziewał się iż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajmie się stosowanymi przez niego cenami biletów. W dalszej części wskazano, że przedsiębiorca zamierza utrzymać status quo, a ewentualne zmiany rozważy dopiero po podjęciu interwencji przez UOKiK" - czytamy w uzasadnieniu decyzji UOKiK.

  Stosowane ulgi - w zależności od rodzaju biletu - wynosiły od 40 do 48 procent - ale nie osiągały wymaganego pułapu 50 procent.

  - To słuszna kara, bo prawo trzeba respektować - komentuje Szymon Tumułka, uczeń z Rybnika, który korzysta z autobusów linii 311.

  Władze MZK nie zgadzają się z decyzją urzędu i zapowiadają odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  - Jesteśmy zdziwieni treścią tej decyzji. Wydający ją powołuje się na artykuły prasowe, tak jakby to one stanowiły jej podstawę prawną - mówi Daniel Wawrzyczek, przewodniczący zarządu MZK i jednocześnie wiceprezydent Żor.

  A dlaczego MZK wcześniej nie stosował wymaganej ulgi w swojej taryfie?

  - Dotyczy ona niespełna procenta pasażerów i jej stosowanie powoduje zamieszanie w całej taryfie. Dlatego nie można jej było wprowadzić od razu. Taką generalną zmianę w opłatach za bilety wprowadziliśmy pierwszego grudnia. Straciła na tym spora grupa pasażerów ci, którzy kupują bilety normalne, bo te musiały zdrożeć - tłumaczy Daniel Wawrzyczek. I po chwili dodaje: - Kiedy kilka lat temu Sejm zmienił ustawę, w której zawarte były przepisy o ulgach w transporcie zbiorowym, dostosowaliśmy się do większości z nich. Zapomniano jednak - jak nam tłumaczyli posłowie - usunąć zapisów o stosowaniu 50 procentowej zniżki z dwóch różnych ustaw. Po latach ktoś sobie o nich przypomniał i teraz egzekwuje zapisy, które zamierzano uchylić. W podobnej sytuacji są związki komunikacyjne w całym kraju - nie daje za wygraną wiceszef MZK.

  Podwyżki wprowadzone od 1 grudnia w przypadku pojedynczego biletu wyniosły od 40 do 80 groszy w zależności od czasu przejazdu. Zdrożały też bilety okresowe - od 4 do 7 zł.
  Na zmianie skorzystali za to studenci, uczniowie, emeryci i renciści, którzy płacą teraz o 10 groszy mniej za bilet jednorazowy i złotówkę mniej za okresowy - miesięczny, dwutygodniowy i tygodniowy.

  To duży cios  Ze sprzedaży biletów MZK czerpie 55 procent wpływów. Pozostałe 45 procent to dopłaty pochodzące bezpośrednio z 12 gmin obsługiwanych przez MZK. Są to m.in. Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław. Gminy płacą jastrzębskiemu przewoźnikowi po 2,50 zł od tzw. wozokilometra. - Liniami MZK jeździ ponad 8 mln pasażerów. Rocznie wpływy do naszego budżetu, pochodzące ze sprzedaży biletów, wynoszą od 16 do 17 milionów złotych - mówi Benedykt Lanuszny, dyrektor biura MZK. Po zmianie taryfy związek spodziewa się 18,5 mln zł wpływów. Sytuacja finansowa MZK jest dobra, ale kara prawie 82 tys. zł, to duży cios.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama