Młodzi górale nauczą się boksować od mistrza

Młodzi górale nauczą się boksować od mistrza

Łukasz Gardas

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Mieszkający w Cięcinie 25-letni bokser Grzegorz Proksa, młodzieżowy mistrz świata federacji WBC i IBF w wadze średniej, otwiera w swojej miejscowości klub bokserski. W Cięcinie, jak to na wsi, nie ma zbyt wielu atrakcji dla młodzieży, więc dla mieszkańców to duże wydarzenie. Zakładanie klubów przez znanych sportowców to nie nowość - w pobliskich Gilowicach znakomity bokser Tomasz Adamek też założył klub. Na brak chętnych nie narzeka, bo znane nazwisko zawsze przyciąga młodych, którzy chcieliby pójść w ślady mistrza.
- W klubie nie będziemy prowadzili samych tylko treningów bokserskich. Tworzymy grupy dla dzieci, by poprawić ich koordynację ruchową oraz dla osób dorosłych, którym zależy na zbiciu wagi i poprawie kondycji. Oczywiście grupa przygotowująca młodych chłopaków do udziału w turniejach bokserskich także musi być - wyjaśnia Proksa, który na pomysł utworzenia klubu wpadł wspólnie z wicewójtem gminy Węgierska Górka Marianem Kurowskim ponad dwa lata temu.

Klub mieści się w budynku wiejskiej biblioteki w Cięcinie. Na piętrze znajduje się spore pomieszczenie, gdzie młodzi pięściarze mogą się spotykać. Chociaż klub nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, już odbywają się w nim treningi. Miłośnicy walk ringowych zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe. Na zajęciach trwających około dwóch godzin spotyka się już ponad dwadzieścia osób.

- Są już kolejni chętni, nie tylko z naszego powiatu, ale też całego województwa śląskiego oraz sąsiednich regionów - zapewnia bokser, który prowadzi właśnie nabór do swojego nowego klubu. Dodaje, że zgłasza się do niego nawet sporo dziewczyn.

Sołtys Cięciny, Antoni Figura, uważa, że trzeba stwarzać młodzieży różne możliwości zagospodarowania wolnego czasu.

- Młodzi ludzie korzystają z sali gimnastycznej, biblioteki, teraz będą mogli także chodzić do klubu bokserskiego. Trzeba robić wszystko, żeby mieli się gdzie realizować. Różnie z tym bywa. Ważne jest również, by nie brakowało zapaleńców chcących to wszystko ciągnąć - podkreśla Figura.

Marcin Biegun, szef Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka, też uważa, że pomysł jest fajny.

- Młodzi będą mogli rozwijać sprawność fizyczną. Znajdą odpowiednie zajęcie na zabicie wolnego czasu, a więc nie będą przesiadywać na przystankach i ich demolować - przekonuje dyrektor OPG.

Już jutro o godz. 18 Proksa organizuje w Cięcinie pokazowy trening. Weźmie w nim udział m.in. Ian Johnson, jego obecny trener, który przyleciał w poniedziałek z Wielkiej Brytanii. Obecnie bokser przygotowuje się bowiem do walki o tytuł mistrza Europy. Walka odbędzie się 29 stycznia w Wielkiej Brytanii.

- Moim rywalem będzie jeden z pięciu Anglików z top-listy. Trwają negocjacje w sprawie kontraktu. Gdy będę znał nazwisko rywala, pozostanie kwestia doboru odpowiedniego sposobu walki - dodaje bokser.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo