Złota Kijanka za brzydkie słowa

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Weronika Bilska, studentka V roku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zdobyła cenny "posag" na zawodową drogę - Złotą Kijankę festiwalu Plus Camerimage w Łodzi. Nagroda, nazwana imieniem wybitnego operatora Laszlo Kovacsa, przyznawana jest za najlepsze zdjęcia, wykonane przez studentów szkół filmowych.
  Weronika Bilska otrzymała ją za zdjęcia do dyplomowej etiudy Marcina Maziarzewskiego pt. "Brzydkie słowa". To komediodramat o chłopaku, cierpiącym na chorobę Tourette'a, objawiającą się niekontrolowanymi tikami ruchowymi i werbalnymi, co w przypadku Piotra - bohatera "Brzydkich słów" - oznacza nadużywanie wulgaryzmów.

  - Starałam się - mówi laureatka - "nie przesadzać z obrazem". Innymi słowy: przy tak ekspresyjnej treści, zdjęcia musiały być spokojnie i w żadnym razie nieudziwnione. Materia była delikatna; bohater filmu pracuje jako dźwiękowiec, zamknięty w ciasnym, na ogół ciemnym wnętrzu kabiny akustycznej. Jego dziewczyna jest przedszkolanką, otoczoną nieustanną wrzawą, którą przełożyłam z kolei na zdjęcia o jasnym, pogodnym charakterze. Może jury spodobało się właśnie to, że w "Brzydkich słowach" obraz nie dominuje nad treścią i nie jest nachalny? - dodaje młoda artystka z katowickiej uczelni.

  Laureatka Złotej Kijanki pochodzi z Wrocławia i najpierw fascynowała się fotografią, której tajniki poznawała w Studium Animatorów Kultury w rodzinnym mieście. Potem wybrała kierunek operatorski na katowickiej uczelni. Nie zgadza się z opinią, że operatorka to typowo męski zawód.

  - To prawda - mówi - że praca z kamerą jest zajęciem ciężkim w dosłownym, fizycznym sensie. Ale pracuje się w dużym gronie, można zadania podzielić. Prawdziwe wyzwania autor zdjęć filmowych rozwiązuje na zupełnie innej płaszczyźnie. To zawód w pełni twórczy. Nie wystarczy pięknie coś sfotografować, trzeba wiedzieć jak i po co to zrobić. Lubię ładne kadry, ale przede wszystkim interesuje mnie odpowiedź na pytanie: jak przełożyć na obraz ludzkie emocje?

  Tegoroczna nagroda dla Weroniki Bilskiej jest trzecią Złotą Kijanką, zdobytą przez studentów WRiTV Uniwersytetu Śląskiego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama