Kolorz: Pakiet klimatyczny to utrata 1 mln miejsc pracy

  Kolorz: Pakiet klimatyczny to utrata 1 mln miejsc pracy

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hurraekologiczne podejście do kwestii pakietu klimatycznego może doprowadzić Polskę do katastrofy społecznej i gospodarczej - ostrzega szef górniczej Solidarności, Dominik Kolorz.
  Dominik Kolorz przypomina szacunki specjalistów wskazujące, że w skali całej Unii w latach 2012 - 2020 wprowadzenie pakietu klimatycznego oznacza utratę 1 mln miejsc pracy. W zamian powstanie jedynie 250 tys. nowych, zielonych miejsc pracy.

  - Nasz system paliwowo-energetyczny jest specyficzny. Odmienny od tego, który funkcjonuje w najbogatszych krajach Unii. Wprowadzanie pakietu klimatycznego w proponowanym kształcie oznaczałoby ekologiczną rewolucję bogatych przeprowadzoną kosztem słabszych gospodarczo krajów, w tym właśnie Polski - mówi szef górniczej Solidarności.

  Jego zdaniem przyjęcie dokumentu oznacza, że w latach 2013 - 2020 w polskim systemie paliwowo - energetycznym, czyli w kopalniach, energetyce oraz szeroko pojętym zapleczu tych sektorów, utracimy aż 100 tys. miejsc pracy.

  - Budowa i modernizacja systemu opartego na energii odnawialnej i atomowej jest w stanie wygenerować 35 tysięcy, maksymalnie 40 tys. nowych miejsc pracy. Powstanie ogromna dziura, a to zaledwie jeden z wielu bolesnych skutków tak przeprowadzanej rewolucji - dodaje Kolorz.

  - Wskutek wdrażania pakietu do 2020 roku ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 80 procent. To uderzy we wszystkie sektory gospodarki, o naciągniętych już teraz do granic możliwości budżetach gospodarstw domowych nie wspominając. Niebezpieczeństwo tych skokowych podwyżek widać na przykładzie tzw. energii zielonej, której obowiązkowy, rosnący udział w produkcji energii powoduje drastyczny wzrost cen - podkreśla szef górniczej S.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama