Obudowa radaru tylko z atestem

  Obudowa radaru tylko z atestem

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kierowco masz prawo zakwestionować mandat za zdjęcie zrobione przez fotoradar, jeśli np. urządzenie było źle zamontowane.
  Czy strażnicy miejscy w Dąbrowie Górniczej używają swojego fotoradaru prawidłowo i czy mandaty wystawione na podstawie zdjęć z przenośnego urządzenia zamontowanego w obudowie przypominającej kosz na śmieci są ważne? Nasi Czytelnicy zadają to pytanie po tym jak w Lublinie trzeba było anulować 1300 mandatów, bo fotoradar umieszczono właśnie w obudowie bez atestu, imitującej kosz na śmieci. 449 mandatów za przekroczenie prędkości nałożyli w tym roku dąbrowscy strażnicy


  Według prawników Komendy Głównej Policji w Warszawie kierowcy, którzy zostaną przyłapani za jazdę z nadmierną prędkością przez fotoradary policji i straży miejskiej mogą zakwestionować zdjęcia, jeśli zostało wykonane przez urządzenie ustawione przy drodze niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Chodzi o to, że fotoradary powinny być rozstawione na trójnogach, a nie chowane w przypadkowych obudowach imitujących kosze na śmieci, co może zakłócić prawidłowy pomiar.

  - Przyrząd powinien być stosowany zgodnie ze specyfikacją i wersją, w jakiej został wykonany, tak więc ten, który ma być rozstawiany na statywie nie powinien być np. pakowany do kosza z obudową, czy wieszany na drzewie. Może się więc okazać, że wykonane w ten sposób zdjęcia będą obarczone błędami. Kierowca może zakwestionować taki pomiar, ale ostateczna decyzja będzie tutaj zależała od sądu. Jeśli są jakieś wątpliwości sąd będzie musiał powołać biegłego, który stwierdzi, czy pomiar ze zdjęć jest niezgodny z rzeczywistą prędkością pojazdu - wyjaśnia nadkomisarz Adam Jasiński z biura Wydziału Ruchu Drogowego KGP w Warszawie.

  Strażnicy miejscy w Dąbrowie Górniczej czasami wkładają fotoradar właśnie do obudowy imitującej kosz na śmieci i ustawiają przy drodze. - Często mam wątpliwości, czy wykonane przez naszych strażników zdjęcia rzeczywiście odpowiadają prędkości auta na drodze. Jeśli będzie można wnosić sprzeciwy na tej podstawie, a zostanę przyłapany, to pewnie skorzystam w sądzie z takiej możliwości - twierdzi Jakub Wilk z Dąbrowy Górniczej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fotoradary

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 82

   Dosyć już czasów chłopców radarowców w krzakach. Uważam, iż urządzenia do pomiaru prędkości mają
   być widoczne a nie chowane w pojemnikach czy tym podobnych.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama