Co czwarty uczeń oblał próbną maturę z matmy

  Co czwarty uczeń oblał próbną maturę z matmy

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co czwarty uczeń trzeciej klasy szkoły ponadgimnazjalnej nie zaliczył próbnej matury z matematyki. Z takim wynikiem województwo śląskie plasuje się na dziesiątym miejscu w kraju.
  W środę wstępny raport z próbnego egzaminu opublikowała na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna.

  Uczniowie pisali 3 listopada. Egzamin przypominał prawdziwą maturę. Wszystko po to, żeby zmobilizować uczniów i poznać realne umiejętności, którymi będą musieli pochwalić się w maju, kiedy po 20 latach matematyka będzie znowu przedmiotem obowiązkowym. Egzamin zaliczyło 76 proc.
  uczniów w kraju, w naszym województwie o 1 proc. mniej. Taka różnica to może niewiele, jednak, żeby zdać wystarczy osiągnąć zaledwie 30 proc. punktów możliwych od uzyskania. Różnice między województwami nie są duże, na Lubelszczyźnie, gdzie zdający wypadli najgorzej, egzamin zaliczyło 71 proc., w najlepszym z województw, czyli w wielkopolskim z próbnej może się cieszyć 79 proc. uczniów.

  Z ogólnych informacji podanych przez CKE wynika, że z matematyką najlepiej radzą sobie uczniowie liceów ogólnokształcących, gdzie zdawalność wyniosła 88 proc., w technikach uzupełniających świadectwa dostałoby zaledwie 19 proc. piszących.

  - Średnia nie jest do końca czytelną informacją. Najważniejsze to przeanalizować jak uczniowie radzili sobie z poszczególnymi zadaniami, ilu z nich osiągnęło najwyższe wyniki, a jaki procent najniższe. Te informacje poznamy dopiero w przyszłym tygodniu, co pozwoli wyciągnąć odpowiednie wnioski - mówi Stanisław Faber, śląski kurator oświaty.

  Zdaniem kuratora w województwie śląskim jest największy odsetek techników i liceów profilowanych, a te zwykle ciągną statystyki w dół.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama