Nie piszę pamiętników...

  Nie piszę pamiętników...

  Biskup Tadeusz Pieronek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rzeczywiście, nie piszę pamiętników, a szkoda. Udało mi się na gorąco uchwycić, w szczegółach, tylko niektóre fragmenty życia. Tak się jakoś złożyło, że poczułem potrzebę ich utrwalenia.
  Kiedyś nie przykładałem do tego wagi. Sądziłem, że historia i tak odnotuje wszystkie ważne fakty. To prawda. Fakty może tak, ale nie potrafi odtworzyć atmosfery, która tym faktom towarzyszyła, a które, po latach, okazują się ważne w stosunku do faktów.

  Przyznaję, że nie pisałem pamiętników przede wszystkim dlatego, że nie dostrzegałem w wydarzeniach, w których przyszło mi uczestniczyć, spraw zasługujących na odnotowanie, nagłośnienie, w czym zresztą nie miałem praktycznie żadnych możliwości. Patrząc na to dziś uważam, że nie miałem racji. Dlaczego?
  Okazuje się, że każde ludzkie życie jest ciekawe, godne utrwalenia, pokazania innym, niezależnie od tego, czy osiągnęło ono jakiś wymiar szerszy, publiczny, czy miało wpływ na większe lub mniejsze wydarzenia, czy po prostu było zamknięte niejako w czterech ścianach i może świadczyć tylko o osobistych przeżyciach, o losach człowieka nieznanego, wziętego z tłumu.

  Otóż prawda jest inna. Każdy człowiek, każ-da istota ludzka ma do przekazania światu coś ważnego, niepowtarzalnego, bo nie ma życia, które byłoby sklonowanym życiem innej jednostki ludzkiej. Każdy z nas jest oryginalny, a więc niepowtarzalny.

  Naturalnie do tego, by spisywać pamiętniki czy pozostawiać po sobie obszerniejsze notatki trzeba jakiegoś talentu narratorskiego, spostrzegawczości, a nade wszystko pasji pochłaniającej mnóstwo czasu. Stąd trudno się dziwić, że epoka pamiętników to dawne czasy, w których nie było takiego przyspieszenia rytmu życia, jakiego dzisiaj jesteśmy świadkami. Przy łuczywie czy świecy, bez pociągów, samolotów, bez radia, telefonów, komputerów, poczty e-mailowej i SMS-ów życie toczyło się wolniej, zostawiało czas na refleksję, stawianie ważnych pytań o sens życia, jakoś równoważyło to, co rzeczywiście ważne w stosunku do tego, co nie zasługuje na ludzką uwagę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama