Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Przemszy będzie elektrownia wodna

Sławomir Cichy
Elektrownia wodna w Rożnowie
Elektrownia wodna w Rożnowie Fot. Mat. ZEW Rożnów Sp. z o.o.
Elektrownia wodna na Przemszy w Sosnowcu? Jeszcze kilka lat temu taki pomysł byłby potraktowany jak dobry żart.

Tymczasem taka perspektywa jest dziś realna, zwłaszcza, że przy jej budowie mają współpracować dwa giganty: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Tauron Polska Energia. W sali marmurowej Urzędu Wojewódzkiego podpisano w środę pierwszą w regionie umowę umożliwiającą przyszłą budowę i eksploatację małej elektrowni wodnej w Sosnowcu Maczkach. Elektrownia zostanie uruchomiona w połowie 2011 r.

- Elektrownia powstanie na Białej Przemszy niemal na granicy z Jaworznem. Niektórym może się wydawać, że to już nawet jest miasto z jaworem w herbie, ale administracyjnie to jednak nadal Sosnowiec - mówi Paweł Gniadek, dyrektor Departamentu Komunikacji Rynkowej Taurona.
Stopniem wodnym, na którym ma stanąć elektrownia, administruje GPW. Kiedyś w tym miejscu istniało ujęcie wody.

- Sprawdziliśmy, że idealnie nadaje się na tego typu inwestycję. Warunki techniczne umożliwiają zainstalowanie tam turbiny wodnej o mocy 130 kW - mówi Jerzy Mróz, prezes zarządu Zespołu Elektrowni Rożnów, który w imieniu grupy Tauron podpisał akt współpracy w dziedzinie wykorzystania energii odnawialnej z prezesem GPW Jarosławem Kanią.

- Dzięki współpracy z Tauronem będzie możliwe pozyskanie energii ukrytej w wodzie - mówi.
Szacuje się, że w ekologiczny sposób zostanie wyprodukowane 1,1 mln kWh rocznie, co może zasilić 500 gospodarstw domowych. Przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej, nakładają na Polskę obowiązek wprowadzenia do sieci odpowiedniej porcji energii odnawialnej. W tym roku jest to 8,7 proc. prądu w każdej zakupionej megawatogodzinie, ale z każdym rokiem wielkość obowiązkowej ilości energii ekologicznej będzie rosła. W 2010 już 10,4 proc., by w 2020 r. osiągnąć pułap 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Do tego zobowiązała się Polska w pakiecie klimatycznym. Nic więc dziwnego, że Tauron chce zwiększyć produkcję zielonej energii, planując ją pozyskać głównie z elektrowni wodnych.
Dziś w skład grupy wchodzą dwie spółki zajmujące się produkcją energii w elektrowniach wodnych: Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów, którego łączna moc wynosi 71,5 MW oraz Jeleniogórskie Elektrownie Wodne, o łącznej mocy 59,779 MW.

Stanisław Tokarski, wiceprezes Zarządu, dyrektor ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia, oczekuje, że liczby te zostaną zwiększone. - Dlatego rozpoczęliśmy szukanie dogodnych miejsc do wybudowania kolejnych elektrowni wodnych, tyle, że chcemy, aby były już znacznie większe niż sosnowiecka. W grę wchodzi szeroko rozumiany teren Zagłębia i Śląska - kończy Gniadek.

Jak wyjaśnił po podpisaniu umowy Mróz, całość kosztów budowy nowej elektrowni w tym miejscu bierze na siebie Grupa Tauron. Grupa będzie płaciła GPW z tytułu wykorzystania tego stopnia czynsz dzierżawny. Koszt sosnowieckiej inwestycji nie jest jeszcze dokładnie znany. Szacuje się jednak, że budowa elektrowni powinna zamknąć się kwotą 3-3,5 miliona złotych, z czego nawet około miliona złotych może kosztować przebudowa nieużywanego przez lata jazu.

Tauron Polska Energia S.A. jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, obejmuje swoim działaniem 17 procent powierzchni kraju zatrudniając około 28 tysięcy osób.

Prąd z rzeki zagłębiowskiej

Zespół Rożnowski Taurona w skład którego wejdzie elektrownia w Sosnowcu tworzy sześć elektrowni wodnych: Rożnów, Czchów - piętrzący wody Dunajca za Brzeskiem, Dąbie, Przewóz - piętrzący wody Wisły, a także Kuźnica i Olcza w Zakopanem.
Łącznie generują moc około 70 megawatów. Informacje na temat pracy elektrowni wodnej z Sosnowca będą automatycznie przesyłane do centrum sterowania w największej elektrowni na zaporze w Rożnowie.
A po zainstalowaniu specjalnej automatyki, turbozespół wytwarzający energię, korzystając z danych dotyczących dopływu, będzie w sposób optymalny dobierał moc do istniejących warunków.
Elektrownie wodne Taurona generują rocznie ok. 200 tys. MWh energii elektrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera