Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Przemszy będzie elektrownia wodna

Sławomir Cichy
Elektrownia wodna w Rożnowie
Elektrownia wodna w Rożnowie Fot. Mat. ZEW Rożnów Sp. z o.o.
Elektrownia wodna na Przemszy w Sosnowcu? Jeszcze kilka lat temu taki pomysł byłby potraktowany jak dobry żart.

Tymczasem taka perspektywa jest dziś realna, zwłaszcza, że przy jej budowie mają współpracować dwa giganty: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Tauron Polska Energia. W sali marmurowej Urzędu Wojewódzkiego podpisano w środę pierwszą w regionie umowę umożliwiającą przyszłą budowę i eksploatację małej elektrowni wodnej w Sosnowcu Maczkach. Elektrownia zostanie uruchomiona w połowie 2011 r.

- Elektrownia powstanie na Białej Przemszy niemal na granicy z Jaworznem. Niektórym może się wydawać, że to już nawet jest miasto z jaworem w herbie, ale administracyjnie to jednak nadal Sosnowiec - mówi Paweł Gniadek, dyrektor Departamentu Komunikacji Rynkowej Taurona.
Stopniem wodnym, na którym ma stanąć elektrownia, administruje GPW. Kiedyś w tym miejscu istniało ujęcie wody.

- Sprawdziliśmy, że idealnie nadaje się na tego typu inwestycję. Warunki techniczne umożliwiają zainstalowanie tam turbiny wodnej o mocy 130 kW - mówi Jerzy Mróz, prezes zarządu Zespołu Elektrowni Rożnów, który w imieniu grupy Tauron podpisał akt współpracy w dziedzinie wykorzystania energii odnawialnej z prezesem GPW Jarosławem Kanią.

- Dzięki współpracy z Tauronem będzie możliwe pozyskanie energii ukrytej w wodzie - mówi.
Szacuje się, że w ekologiczny sposób zostanie wyprodukowane 1,1 mln kWh rocznie, co może zasilić 500 gospodarstw domowych. Przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej, nakładają na Polskę obowiązek wprowadzenia do sieci odpowiedniej porcji energii odnawialnej. W tym roku jest to 8,7 proc. prądu w każdej zakupionej megawatogodzinie, ale z każdym rokiem wielkość obowiązkowej ilości energii ekologicznej będzie rosła. W 2010 już 10,4 proc., by w 2020 r. osiągnąć pułap 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Do tego zobowiązała się Polska w pakiecie klimatycznym. Nic więc dziwnego, że Tauron chce zwiększyć produkcję zielonej energii, planując ją pozyskać głównie z elektrowni wodnych.
Dziś w skład grupy wchodzą dwie spółki zajmujące się produkcją energii w elektrowniach wodnych: Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów, którego łączna moc wynosi 71,5 MW oraz Jeleniogórskie Elektrownie Wodne, o łącznej mocy 59,779 MW.

Stanisław Tokarski, wiceprezes Zarządu, dyrektor ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia, oczekuje, że liczby te zostaną zwiększone. - Dlatego rozpoczęliśmy szukanie dogodnych miejsc do wybudowania kolejnych elektrowni wodnych, tyle, że chcemy, aby były już znacznie większe niż sosnowiecka. W grę wchodzi szeroko rozumiany teren Zagłębia i Śląska - kończy Gniadek.

Jak wyjaśnił po podpisaniu umowy Mróz, całość kosztów budowy nowej elektrowni w tym miejscu bierze na siebie Grupa Tauron. Grupa będzie płaciła GPW z tytułu wykorzystania tego stopnia czynsz dzierżawny. Koszt sosnowieckiej inwestycji nie jest jeszcze dokładnie znany. Szacuje się jednak, że budowa elektrowni powinna zamknąć się kwotą 3-3,5 miliona złotych, z czego nawet około miliona złotych może kosztować przebudowa nieużywanego przez lata jazu.

Tauron Polska Energia S.A. jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, obejmuje swoim działaniem 17 procent powierzchni kraju zatrudniając około 28 tysięcy osób.

Prąd z rzeki zagłębiowskiej

Zespół Rożnowski Taurona w skład którego wejdzie elektrownia w Sosnowcu tworzy sześć elektrowni wodnych: Rożnów, Czchów - piętrzący wody Dunajca za Brzeskiem, Dąbie, Przewóz - piętrzący wody Wisły, a także Kuźnica i Olcza w Zakopanem.
Łącznie generują moc około 70 megawatów. Informacje na temat pracy elektrowni wodnej z Sosnowca będą automatycznie przesyłane do centrum sterowania w największej elektrowni na zaporze w Rożnowie.
A po zainstalowaniu specjalnej automatyki, turbozespół wytwarzający energię, korzystając z danych dotyczących dopływu, będzie w sposób optymalny dobierał moc do istniejących warunków.
Elektrownie wodne Taurona generują rocznie ok. 200 tys. MWh energii elektrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera