Będzie nowa kolejka linowa w WPKiW jeśli znajdą się...

  Będzie nowa kolejka linowa w WPKiW jeśli znajdą się pieniądze

  Monika Pacukiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do końca lutego 2010 roku poznamy projekt nowej kolejki linowej, biegnącej nad Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku. Zrobią go naukowcy z Katedry Transportu Linowego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
  - To będzie pierwsze takie rozwiązanie w naszym kraju - zapowiada prof. Marian Wójcik z AGH. Chorzowska kolejka ma być pierwszą, w której będą połączone gondole i kanapy. W ciągu godziny będzie mogła przewieźć około 800 pasażerów. Będzie długa na około 1700 metrów: od ośrodka harcerskiego do wesołego miasteczka (peron ma być między lunaparkiem a zoo), będzie mogła jeździć przez cały rok i wozić niepełnosprawnych. Kolejka linowa nad WPKiW ma kosztować około 18 mln zł. Projekt jest już zlecony

  Krakowscy projektanci mają nie tylko zrobić projekt, ale też zdobyć dokumenty potrzebne do rozpoczęcia budowy. AGH dostanie za to prawie 200 tys. zł. Była jedną z dwóch instytucji startujących w przetargu. Andrzej Kotala, prezes WPKiW, wyjaśnia, że propozycja Akademii była najtańsza i dlatego została wybrana.

  Jednak fakt, że to właśnie AGH ma projektować "nową Elkę" budzi wątpliwości Gerarda Mądrego, szefa stowarzyszenia "Nasz park". - Jak to jest możliwe, że ta sama firma, która wydawała negatywne opinie o stanie technicznym starej Elki i tym samym przyczyniła się do jej rozbiórki, teraz wygrała przetarg na projekt nowej kolejki? - pyta Mądry.

  Kotala broni się przed posądzeniem o stronniczość. - AGH jest jedyną w kraju instytucją z Katedrą Transportu Linowego. Poza tym AGH jedynie opiniowała stan techniczny kolejki, przygotowywała nawet plany jej naprawy. Decyzję o zamknięciu Elki wydał Urząd Dozoru Technicznego - mówi.

  Kiedy stanie nowa kolejka? Kotala planuje, że w 2012 r. Pod jednym warunkiem - że zostanie uruchomiony program "Rewitalizacja - duże miasta" z unijnymi dotacjami. Śląscy urzędnicy spodziewają się, że jeszcze w tym roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyda stosowne rozporządzenia, umożliwiające ogłoszenie konkursu. Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego wyjaśnia, że konkursy trwają około ośmiu miesięcy. W takim razie o tym, czy WPKiW dostanie pieniądze na nową Elkę dowiemy się pod koniec 2010 roku. Ma kosztować około 18 mln zł.

  Kolejka linowa jest jednym z pomysłów na ożywienie WPKiW, zaproponowanych w tzw. masterplanie przez francuską firmę Horwath HTL. Do końca listopada miała przedstawić inwestorów, gotowych wyłożyć pieniądze na cztery nowe przedsięwzięcia w parku. Jak do tej pory Francuzi tego nie zrobili. Kotalę zapewnili jednak, że negocjują z firmami chcącymi wyłożyć pieniądze na wesołe miasteczko, akwarium, hotel i centrum usługowo-rekreacyjne. Kotala szacuje, że inwestorów poznamy w połowie stycznia. Francuzi za każdy dzień spóźnienia dostaną o 0,1 proc. wynagrodzenia mniej (czyli 365 zł dziennie, za 45 dni opóźnienia zapłacą ok. 16,5 tys.). Z zaplanowanych 365 tys. zł połowę już otrzymali za przygotowanie projektu modernizacji parku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo