Ważne
  Startuje Maraton Pisania Listów

  Startuje Maraton Pisania Listów

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  W południe w całej Polsce startuje Maraton Pisania Listów organizacji Amnesty International. Jest to 24-godzinna akcja, w trakcie, której uczestnicy ręcznie napiszą kilkadziesiąt tysięcy listów w obronie kilkunastu więźniów sumienia na całym świecie. W zeszłym roku Polacy napisali ich prawie 80 tysięcy.
  Jak mówi koordynator akcji Wojciech Makowski z Amnesty International, w tym roku autorzy listów staną między innymi w obronie grupy demonstrantów z Białorusi, którzy w styczniu ubiegłego roku wzięli udział w pokojowej manifestacji przedsiębiorców w Mińsku.

  Jak mówi Wojciech Makowski, nie przebywają oni w celach, lecz są więzieni we własnych domach. Koordynator akcji dodaje, że funkcjonariusze białoruskiego KGB nachodzą ich w domach, a więźniowie mogą poruszać się tylko na trasie praca-dom.


  Jeden z manifestantów, Artiom Dubski, złamał warunki tak zwanej ograniczonej wolności i został osadzony w więzieniu.

  Amnesty International uważa, że wszyscy demonstranci z Mińska są szykanowani wyłącznie za pokojowe wyrażanie poglądów. Uczestnicy Maratonu będą pisali listy do prezydenta Białousi Aleksandra Łukaszenkę z apelem o natychmiastowe uwolnienie więźniów sumienia.

  Amnesty International poprzez akcję zamierza także pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa lekarce z Nepalu Ricie Mahato oraz więzionej etiopskiej opozycjonistce Birtukan Mideksie. Akcja jest prowadzona w prawie dwustu polskich miastach i w czterdziestu krajach na całym świecie.

  Według Amnesty International, pisanie listów to jeden z najskuteczniejszych sposobów upominania się o prawa człowieka. Maraton wymyśliło warszawskie środowisko tej organizacji w 2001 roku.

  Amnesty International jest niezależną organizacją obrońców praw człowieka. Walczy między innymi o uwolnienie więźniów sumienia, sprawiedliwe procesy sądowe. Protestuje przeciwko torturom i karze śmierci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama