Dzielnicowi sprawdzą, czy wszystkie budynki mają tabliczki z...

  Dzielnicowi sprawdzą, czy wszystkie budynki mają tabliczki z numerami

  PLUS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pszczyńska policja zapowiada kontrole oznakowania budynków mieszkalnych w gminach powiatu. Na początku nowego roku zajmą się tym dzielnicowi.
  Na brak oznakowania domów narzekają m.in. pracownicy pogotowia ratunkowego, bo mają wówczas kłopot ze znalezieniem właściwego adresu.

  - Wiele osób lekceważy te sprawy, a my tracimy cenne minuty na kluczenie ulicami i szukanie adresu, pod którym ktoś czeka na pomoc. Jeśli wezwanie jest za dnia, to jeszcze pół biedy, ale nocą i w terenie wiejskim, to klęska - mówi Piotr Malinowski, dyspozytor NZOZ-owskiego pogotowia ratunkowego z Pszczyny. - Ostatnio objechaliśmy kilka razy jednokierunkową ul. Kopernika, nie mogąc znaleźć adresu, z którego było wezwanie. W końcu drogą dedukcji wytypowaliśmy budynek, bez tabliczki. I to był ten.
  Dzielnicowi będą surowo egzekwować kary za brak oznakowania domów.

  - W myśl kodeksu wykroczeń, brak tabliczki adresowej może kosztować nawet 250 złotych - mówi rzeczniczka policji Karolina Błaszczyk.

  O obowiązku powieszenia tabliczki z nazwą ulicy i numerem domu mówi rozporządzenie ministra infrastruktury z 2004 r. Właściciel powinien to zrobić w terminie dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia o na-daniu numeru. Oznakowanie powinno być widoczne.

  A jak jest w praktyce? O ile raczej każdy właściciel nowego domu występuje do urzędu miasta czy gminy o nadanie numeru, bo bez tego nie uzyska meldunku, to nie zawsze kończy się to zainwestowaniem w tabliczkę. Chociaż na dobrą sprawę numer można sobie samemu namalować na ścianie. (Nie obowiązuje już jeden urzędowy wzór, jak w latach 60.)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama