Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki Supersam jak z obrazka WIDEO

Łukasz Buszman
Tak może wyglądać Supersam po przebudowie
Tak może wyglądać Supersam po przebudowie Mat. pras.
Ma być trzy razy większy, trzypoziomowy, nowoczesny, a pod jego dachem mają się zmieścić parkingi dla czterystu samochodów.

Taką wizję zmodernizowanego budynku katowickiego Supersamu przygotował katowicki architekt Tomasz Konior. Remont budynku ma się zakończyć w 2012 roku. Pieniądze wyłoży spółka Centrum Development & Investments Polska, właściciel obiektu.

Zobacz film z projektem

- To jest miejsce położone na styku wszystkich najważniejszych szlaków komunikacyjnych, którymi piesi poruszają się w mieście. Musi być reprezentacyjne, bo blisko stąd do dworca czy Spodka, przy którym mają powstać najbardziej prestiżowe budynki Katowic takie jak np. nowy gmach NOSPR-u - mówi Konior.

Na ile wizje architekta zmienią się w rzeczywistość będziemy mogli ocenić na początku przyszłego roku, kiedy spółka złoży dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu na sfinansowanie inwestycji oraz formalnego pozwolenia na budowę.

- Na razie złożyliśmy wniosek o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji - mówi Tomasz Chenczke, prezes zarządu spółki.

Na modernizację obiektu potrzeba ok. 80 mln euro. To będzie pierwsza tak gruntowna przebudowa najstarszej hali targowej w Katowicach. Obiekt powstał w 1932 za dawną synagogą i halą rybną. Od tego czasu co prawda był modernizowany, ale teraz czeka go prawdziwa rewolucja. Jego powierzchnia zwiększy się prawie trzykrotnie (z 6 tys. m kw. do ponad 20 tys. m kw.). Charakterystyczny łukowaty kształt sklepienia budynku co prawda zostanie wchłonięty przez bryłę nowego Supersamu, ale jego pozostałością będzie podobny kształtem świetlik w suficie. Hala będzie miała trzy poziomy: zero (pod ziemią, z dużym hallem, w którym będą mogły się odbywać koncerty muzyczne), pierwszy i drugi (pasaże handlowe) oraz trzeci (najwyższy z częścią biurową i parkingami na 400 samochodów).
- To maksymalna liczba aut, jaka może wjechać na wyższe kondygnacje i nie zagrażać konstrukcji budynku - tłumaczy Konior.
Wjazd do budynku zaplanowano od strony ul. Słowackiego.

Pozostaje kwestia otoczenia Supersamu, które jest szpecone przez targowisko czy dworzec PKS-u. W wizji przedstawionej przez Koniora przed budynkiem powinien być odnowiony plac synagogi czy park Rawy na dzisiejszych tyłach.

- To już nie jest nasz teren, ale liczymy, że przebudowany Supersam będzie impulsem, by właściciele terenów wokół obiektu także chcieli je odnowić - dodaje Chenczke.

Jeśli władze spółki będą chciały powalczyć o poprawę wyglądu otoczenia Supersamu, to przed nimi rozmowy z miastem (właściciel terenów za supersamem), Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej (dworzec PKS) oraz prywatnym właścicielem, zarządzającym placem synagogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo